15 SIERPNIA – FOTORELACJA

“Kocham to święto, kocham tradycję błogosławienia ziół i kwiatów, kocham ten czas sierpniowy: czas pełni, czas graniczny, kiedy lato spotyka się z jesienią, kiedy wokół czuć ostatnie piękne, łagodne oddechy ciepła. I te barwy: intensywne, mocne, zdecydowane, nie żadne tam pastele, ale czerwień jarzębin, żółć wrotycza i nawłoci, słoneczników, szaleństwo barw cynii i astrów… Kocham to połączenie kwiatów polnych z ogrodowymi, tak rzadko się to robi, a tu aż samo się prosi. Uwielbiam, zachwycam się i raduję każdego roku jak dziecko. Trzeba za to piękno Bogu podziękować. A zbieraniem kwiatów też można się modlić”.
– Aleksandra Danielewicz

Święto Matki Boskiej Zielnej – w naszej Gminie jak co roku hucznie obchodzone, dzięki tradycyjnej Mszy Świętej polowej w Juszczynie. W tym roku 15 sierpnia można było zobaczyć piękno bukietów zielnych, a powietrzu unosił się zapach wrotyczu, dzikiej róży, nagietka, mięty czy owoców kaliny.  W Juszczynie od wielu lat za sprawą sołtysa Pana Mieczysława Syguta przy Kaplicy Matki Bożej odprawiana jest uroczysta Msza Święta w intencji mieszkańców placu Zarębniki. Podczas Mszy poświęcone zostały bukiety ziół i kwiatów. Mocne kolory jarzębiny, aronii i leśnych owoców cieszą oczy przybyłych mieszkańców i turystów. Po Mszy tradycyjnie Kapela Zespołu Regionalnego “Grojcowianie” poprowadziła uczestników Mszy Świętej na polanę gdzie odbył się konkurs Bukietów Zielnych organizowany przez Gminne Centrum Kultury Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz. Jury Konkursu – sławny miejscowy zielarz Pan Andrzej Murański w towarzystwie Pani Marii Polak i Ireny Rodak oceniali przyniesione prze wiernych bukiety. W konkursie brały udział dzieci, młodzież oraz dorośli i nikt nie odszedł z konkursu z pustymi rękami. W kategorii dzieci pierwsze miejsce zajęła Agnieszka Lizak, w bukiecie miała ponad 30 ziół. Drugie miejsce zajęła najmłodsza uczestniczka konkursu Amelia Piela, zaś trzecie przypadło Zuzannie Szatanik. W kategorii młodzieży pierwsze miejsce zajęły Elżbieta Kania i Katarzyna Waliczek, drugie otrzymała Karolina Tyc, a trzecie Patryk Biegun. W kategorii dorosłych najpiękniejsze bukiety zaprezentowały Panie: Anna Kupczak, Krystyna Dudys oraz Izabela Ciućka. Po konkursie Panie z KGW z Juszczyny częstowały kiełbaskami.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to piękne wydarzenie. Liczymy, że za rok znowu spotkamy się na uroczystej Mszy Świętej w górze Juszczyny i poświęcimy wspólnie bukiety z tych najwspanialszych ziół i kwiatów.

 

 

 

ZAPRASZAMY DO FOTORELACJI

 

 

 

Dodaj komentarz