15 sierpnia – Msza Święta i Konkurs Bukietów Zielnych w Juszczynie

Kolorowe, pachnące i świeże bukiety splecione z ziół i polnych kwiatów poświęcone 15 sierpnia w Zarębnikach stanęły w szrankach konkursowej rywalizacji.

W Juszczynie to już prawdziwa tradycja. 15 sierpnia górne rondo sołectwa na granicy z Sopotnią Małą zamienia się. Pojawiają się strażacy z OSP Juszczyna aby zabezpieczyć teren i odgrodzić go od ruchu. To właśnie tam w Zarębnikach, przy Figurze Matki Boskiej o godzinie 15.00 rozpoczyna się co roku Uroczysta Msza Święta z okazji Święta Matki Boskiej Zielnej, podczas której święci się wiązanki kwiatów i ziół. Tutaj tradycja jednak się nie kończy. Po Mszy Świętej barwny korowód pełen naręczy zieleni udaje się na pobliską polanę, gdzie wybierana jest najpiękniejsza wiązanka.

Do tegorocznego konkursu zgłoszonych zostało 46 bukietów, które opatrzone numerem zostały oddanie ocenie sędziów. W pracy ocenianio przede wszystkim walory estetyczne, kompozycją, zgodność z tradycją oraz ilość ziół w bukiecie. W komisji w tym roku obradowali: ks. Andrzej Zawada Proboszcz Parafii Nawiedzenia NMP w Juszczynie, Maria Polak, Zofia Staniak i Sołtys Juszczyny Mieczysław Sygut. W tym roku komisja konkursowa zadecydowała o następującym podziale nagród:

Kategoria dzieci do lat 12

Miejsce I – Agnieszka Lizak

Miejsce II – Emilia Biegun

Miejsce III – Jerzy Tomiak

Wyróżnienie – Patrycja Juraszek, Ada Pieronek

 

Kategoria dzieci od lat 12 i młodzież do lat 17

Miejsce I – Martyna Nowak

Miejsce II – Patryk Biegun i Paulina Biegun

Miejsce III – Sonia Marek

 

Kategoria osoby dorosłe

Miejsce I – Stowarzyszenie „Wieprzanki”

Miejsce II – Klub Seniora „WRZOS”

Miejsce III – Trzeciak Jolanta

Wyróżnienie – Kamil Karkoszka, Krystyna i Damian Dudys.

 

Drobnymi upominkami nagrodzono też najmłodsze dzieci, które wzięły udział w konkursie.

O oprawę wydarzenia oraz Mszy Świętej, której przewodniczył ks. Prałat Michał Boguta zadbała Kapela Zespołu Regionalnego „Grojcowianie”. W wydarzeniu wziął także wieloletni przewodniczący komisji konkursowej, zielarz Pan Andrzej Murański.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację uroczystości i konkursu!

Zapraszamy do Fotorelacji:

Dodaj komentarz