KULTUROWY RAJD BACY

Za nami trzy wyjątkowe RAJDY – Kulturowe Rajdy Bacy.

Podczas Rajdów odbyła się ciekawa pogadanka dotycząca terenów Naszej Gminy Radziechowy-Wieprz. Dowiedzieliśmy się ilu ludzi mieszka w Naszej Gminie, ilu w poszczególnych miejscowościach. Poznaliśmy bliżej tradycje i zwyczaje. Dowiedzieliśmy się nawet kilku ciekawostek o zakopanych skarbach i legendach, które towarzyszą mieszkańcom od lat.
Znaleźliśmy aż trzy ciekawe miejsca z których widać całą GMINĘ!

To niebywałe, że człowiek mieszka w tak pięknym miejscu. Gmina Radziechowy-Wieprz, to serce powiatu żywieckiego. Łączy wspaniałe miejscowości: Juszczynę, Bystrą, Brzuśnik, Wieprz, Radziechowy i Przybędzę. Każda miejscowość ma swój charakterystyczny układ i wyjątkowych ludzi. Można, a wręcz należy powiedzieć, że to ludzie tworzą NASZĄ GMINĘ – nasz piękny teren.  Naszą kulturę i tradycję.

Pierwszy Kulturowy Rajd Bacy odbył się w październiku. Wyruszyliśmy spod Urzędu Gminy w Radziechowach, by dotrzeć do Bacówki w Przybędzy. Po drodze zwiedziliśmy najpiękniejsze zakątki, takie jak Potok Rybny, Kopę, Matyskę i Suchedlę. Poznaliśmy historię pierwszego murowanego domu w Radziechowach oraz basenu i kina, które już niestety nie istnieją.
W Przybędzy ruszyliśmy główną drogą w kierunku kościoła, mijając po drodze siedzibę Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Koła Gospodyń. W Bacówce niestety nie udało nam się zasmakować sera, ale na pewno wrócimy do niej na uroczysty REDYK.

W Wieprzu ruszyliśmy z łęgów. Teren łęgowy przypomina teraz piękny park. Ulica nad Sołą ciągnie się niebywale długo, ale też przepełniona jest niesamowitymi miejscami i historiami. To zdecydowanie ruchliwa ścieżka. Co krok mijali nas rowerzyści, przechodnie z kijkami (nordic walking) i spacerowicze – to się ceni. Droga do Brzuśnika początkowo wydawała się spokojna, ale po chwili można było dostać niezłej zadyszki. Kiedy dotarliśmy na szczyt Brzuśnika, naszym oczom ukazała się przepiękna panorama. To jest odkrycie pełne podziwu.

Trzecia wędrówka okazała się być najtrudniejsza. Bystra choć najmniejsza, jest najbardziej zaskakująca. Tym razem wyruszyliśmy spod kamieniołomu. Historia tego miejsca jest bardzo ciekawa i wcale nie działa się tak dawno. Wokół tej historii krąży ciekawa legenda o sztolni, którą Habsburgowie kazali zasypać, warto zgłębić wiedzę na ten temat.
Dalej podążyliśmy w kierunku Juszczyny, na Lachowe Młaki, aby stamtąd udać się ścieżką spacerowo-turystyczną w kierunku JASTRZĘBICY. W Juszczynie poznaliśmy ciekawe miejsca, budynki i historie – w szczególności historie ludzi. Szczególnie dotknął nas temat powodzi z 1908 roku. Poruszająca historia pewnego młodego chłopca, który jako jedyny ocala, powódź zabrała całą jego rodzine i dom.
Droga na Jastrzębice wydawała się łatwa, ale jak się okazało nie dla wszystkich. Niestety z przyczyn zdrowotnych część osób musiała nas opuścić. Jednak garstka dotarła na szczyt, by cieszyć się widokami i pięknem jesieni.

Liczymy, że za rok znów uda nam się spotkać na KULTUROWYCH RAJDACH BACY. Zrobić piękne zdjęcia i cieszyć się towarzystwem oraz pięknem naszego terenu. Uważam, że należy docenić to gdzie mieszkamy i kim przez to jesteśmy. Doceniajmy naszą tradycję i kulturę, historię i ludzi, przede wszystkim ludzi.

Rajdy poprowadził Pan Edward Dudek, znany sportowiec z Radziechów.

BN

BN 

Jedna myśl na temat “KULTUROWY RAJD BACY

  1. Warto odwiedzić takie miejsca i dowiedzieć się o wspaniałych historycznych miejscach, naszej małej ojczyzny. Bo chyba mało mieszkańców młodego pokolenia wie, że w Radziechowach był pierwszy basen w powiecie Żywieckim. Salonka która jeździła z Warszawy do Wiednia zatrzymywała się na stacji kolejowej w Radziechowach by mogli wysiąść letnicy z Łodzi, czy Warszawy by dalej furmankami udać się do Radziechów na wypoczynek. Czy kamieniołomów w Bystrej, z której to sztolni wydobywano w XVI wieku węgiel i rudę żelaza. Czy chociażby powód w Juszczynie 1908 rok.

Dodaj komentarz