OSTATKI TRADYCYJNE 2020

Jak przystało przed Środą Popielcową i w tym roku o 18.00 rozpoczęliśmy OSTATKI TRADYCYJNE. Zabawa ta w naszej gminie jest już coroczną tradycją, a udział w niej biorą przedstawiciele organizacji działających na terenie Gminy Radziechowy-Wieprz. Posiady Ostatkowe rozpoczęły się występem Zespołu Regionalnego „Grojcowianie” z Wieprza oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Jodełki” z Radziechów. Mogliśmy zobaczyć piękne tańce BONA, Konia i krzyżoka. Tradycja tańca zwanego bonem, którego kobiety (mężatki!) w ostatni dzień zapustów tańczyły na urodzaj kwacków wywodzi się z Sopotni Małej. Stamtąd pochodzi również zwyczaj odwiedzin Niesopustników.
Dzięki Zespołowi Cienie, w skład którego wchodzą członkowie Orkiestry Dętej z Radziechów, na zabranych czekała także zabawa taneczna! Oczywiście nie obyło się bez pysznego poczęstunku: śledzi, ciast, pączków i chrustu, które z sercem przygotowały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich.
Na samym końcu odbył się pogrzeb basów, który zakończył czas karnawału i rozpoczął Wielki Post.

“Serdecznie dziękujemy wszystkim zaproszonym za przybycie i przeżywanie tej pięknej tradycji razem z nami. Jest nam niezmiernie miło widzieć jak kultura i tradycja szerzą się z naszym udziałem. Życzymy wszystkim na okres 40 dni postu owocnych przemyśleń, chwil refleksji i spokoju.” – Agnieszka Biegun, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz

link do artykułu: ESKA – KLIKNIJ 

link do artykułu: Żywiec Info – KLIKNIJ 

link do artykułu: WGMedia – KLIKNIJ 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:
AZKarkoszka, E.Dudek, ZSiTJodełki, ZRGrojcowianie

 

Dodaj komentarz