BRZUŚNIK

Brzuśnik jest wsią leżącą u stóp Kiczory i Magury o przepięknych walorach widokowych. Na terenie wioski wytyczona została trasa rowerowa i ścieżka spacerowa Brzuśnik – Słowianka, która uraczy turystów nie tylko pięknymi widokami, ale również bogata fauną i florą. Jednym z niezwykłych okazów roślinnych jest rosnący tutaj od ponad 600 lat cis pospolity– nieliczny tego typu pomnik przyrody w Europie.

Wieś posiada także wiele zabytkowych kapliczek, a jedną z piękniejszych jest Kaplica „Na Bielowym Polu” z 1924 r.Wewnątrz niej znajduje się drewniany ołtarzyk z obrazem przedstawiającym Maryję z Dzieciątkiem na tle Boga Ojca przedstawionego pod postacią chmury.

Na terenie wsi stoi Budynek Wielofunkcyjny w Brzuśnikuposiadający profesjonalne pomieszczenia na imprezy i własną obsługę gastronomiczną, a tuż nieopodal niego nowy plac zabaw dla dzieci.

Swoją siedzibę ma tutaj kilka niezależnych organizacji,działających na terenie Gminy Radziechowy – Wieprz, są to: Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne Grojcowianie z Wieprza, Zespół Regionalny „Mali Grojcowianie” i „Grojcowianie”, Globtroter Koło PTTK Brzuśnik, Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Brzuśnik oraz Filia Gminnej Biblioteki Publicznej.