BYSTRA

Bystra swoją nazwę zawdzięcza źródłom bystro spływającym z beskidzkich gór. Jest wsią rozlokowaną wzdłuż krystalicznego potoku Bystrzanka, leżącego w obrębie Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Jest to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek, posiadające własną infrastrukturę noclegową jak pensjonat czy agroturystyka oraz bazę rekreacyjno-sportową. Można tu skorzystać z boiska, placu zabaw, szlaków rowerowych, a zimą z atrakcyjnych kuligów.

Turysta odwiedzający Bystrą ma możliwość wędrowania niebieskim szlakiem prowadzącym na Słowiankęi stąd może rozpocząć dalszą wyprawę na szlaki Beskidu Żywieckiego, między innymi na Rysiankę,Romankęoraz wiele innych szczytów.

W Bystrej cieszą oko nie tylko piękne widoki górskie, ale także małe obiekty architektury sakralnej. Do znaczących zabytków należą tutaj Kaplica z 1898 r. na Łazachznajdująca się nieprzypadkowo na rozstaju dróg. Wszelkiego rodzaju skrzyżowania uchodziły niegdyś za siedliska wszelkiego zła, poprzez które różnorakie siły nieczyste próbowały wtargnąć do ludzkiego świata. Położenie zatem kaplicy w tym miejscu miało zapobiec i uchronić wszystkich przechodzących obok przed wpływami złych mocy.

Odwiedzając Bystrą, warto dowiedzieć się ciekawostek o jej historii. Podczas II Wojny Światowej, podobnie jak na terenie całego powiatu Żywieckiego dokonano masowych wysiedleń ludności przeprowadzając tzw: Saybusch Aktion. 31 października 1940 r.zostało wysiedlonych 19 rodzin z Bystrej, które zebrano przy miejscowej szkole. Stamtąd ciężarówkami przewieziono mieszkańców do szkoły w Zabłociu, aby 2 listopada 1940 r. wywieźć ich do stacji Brzezie koło Sandomierza. 89 osób pochodzących z Bystrej zamieszkało we wsiach Komornai Obrazowa. Ich mieszkańcy odnosili się do przybyłych nieufnie na skutek celowej dezinformacji, bowiem nie wiedzieli co to za ludzie i dlaczego ich wysiedlono. Taki stan znacząco pogorszył życie wysiedleńców z Bystrej, często głodowali i prosili o jedzenie tamtejszych mieszkańców. Według źródeł niemieckich miejsce wysiedlonych zajęło 12 rodzin osadników[i].

Życzymy miłego pobytu na terenie Gminy Radziechowy – Wieprz!

———————————
W 70 rocznicę Saybusch Aktion. Dla zachowania w pamięci pokoleń.Wysiedlenia Ludności Polskiej Podczas II Wojny Światowej we wsiach dzisiejszej Gminy Radziechowy – Wieprz”.
Wyd. Urząd Gminy Radziechowy – Wieprz.