ŚWIĘTO GÓR 2019

TUP TUP… W GÓRY Z GMINNYM CENTRUM KULTURY

A Z GÓR PROSTO NA BIESIADĘ!

Wesoło zakończył się cykl rajdów organizowanych przez Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz. Znane już „Święto Gór” odbyło się 31 sierpnia tym razem w Przybędzy koło Bacówki za Kościołem gościli nas Państwo Krystyna i Grzegorz Chmielowie.

Lato się kończy, a wraz z nim rajdy z GCKPT. Można było zobaczyć na nich naprawdę sporo np.: Potrójną, Ścieszków Groń, Wielką Raczę, Klimczok, Kozią Górkę, Łosek, Lachów Groń. Wszystkie trasy rajdów opracował jeden z najbardziej znanych przewodników z Żywiecczyzny Pan Marek Żur i on to również poprowadził uczestników wyznaczonymi szlakami ubarwiając wędrówkę ciekawostkami i lokalnymi historiami. Frekwencja dopisywała na każdym rajdzie bez względu na pogodę.

W ostatnią z wypraw uczestnicy wyruszyli wspólnie z całą ekipą koła PTTK z Brzuśnika, które tą właśnie datę wybrało również na V Rajd koła PTTK Globtroter.

Trasa rajdu prowadziła uczestników przez piękne widokowo tereny Matyski i dalej przez Suchedlę na Halę Radziechowską. Schodzących z rajdu powitał smaczny poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Przybędzy oraz imponująca Strefa Edukacyjna Firmy Żywiec Zdrój, w której na dzieci czekały gry i zabawy a na dorosłych cała masa pożytecznych i proekologicznych informacji.

Przybywających pod bacówkę wędrowców wesoło witała Kapela Zespołu Regionalnego “Grojcowianie” pod kierownictwem Pani Brygidy Murańskiej. Skoczna góralska muzyka i przygotowany przez właścicieli bacówki pyszny poczęstunek serami owczymi sprawiły, że klimat tego wydarzenia był naprawdę wyjątkowy.

Na uczestników jak co roku czekał także test wiedzy Turystycznej. W tym roku wszystkie najwyżej punktowane miejsca zgarnęły Panie: Lucyna Włoch (I miejsce), Helena Maślanka (miejsce II), oraz Maria Kocoń (miejsce III).

Zadania testowe z wiedzy turystycznej czekały także na najmłodszych, organizatorzy postanowili nagrodzić wszystkie dzieci, które odważyły się odpowiedzieć na kilka podchwytliwych pytań.

Serdecznie dziękujemy naszym sponsorom: Firmie Żywiec Zdrój S.A.; Przedsiębiorstwu Handlowo-Usługowemu Sortownia Surowców Wtórnych „Piotr Plast”, Firmie Sanit-Trans Sp. z o.o, Zakładowi Przetwórstwa Mięsnego „Błachut”, Firmie Beskid Żywiec, Firmie Tankzel J K Zelek s.j., ETNOBankowi Spółdzielczemu w Radziechowach-Wieprzu oraz Nadleśnictwu Węgierska Górka.

Dziękujemy niezawodnej Kapeli Zespołu Regionalnego “Grojcowianie” za wspaniałą oprawę muzyczną wydarzenia, Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za przygotowanie przepysznego bigosu i ciast na wzmocnienie sił naszym podróżnym, Strażakom z OPS Przybędza za techniczne wsparcie w organizacji wydarzenia oraz właścicielom Bacówki za Kaplicą Państwu Krystynie i Grzegorzowi Chmielom za gościnę w tym urokliwym miejscu.

Święto Gór to spotkanie z Turystyką i Ekologią – a poprzez to jedna z najcenniejszych inicjatyw promujących zachowania proekologiczne oraz zdrowy i aktywny tryb życia. Celem całego cyklu wypadów górskich pod hasłem „W góry z Gminnym Centrum Kultury” jest także kształtowanie nawyków prawidłowego wykorzystania walorów środowiska oraz umiejętności obserwacji terenowej, w tym odczytywania i interpretowania różnorodnych źródeł wiedzy geograficznej.

Uczestnicy Święta Gór doskonale wykorzystali ostatnie upalne chwile lata, zaś ci którzy nie dotarli na wydarzenie… niech żałują i koniecznie pojawią się za rok!

 

Marta Bem

 

 

 

 

Dodaj komentarz