ZJEDNOCZENI W BIEGU PAMIĘCI

W dniu 1 marca w Żywieckim Parku Zamkowym po raz 8 odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym. Na stracie biegów w trzech kategoriach stanęło łącznie ponad 700 osób. Wśród startujących byli także mieszkańcy naszej gminy w tym członkowie Stowarzyszenia Dzieci Serc.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych to inicjatywa o charakterze narodowym i patriotycznym, która miała miejsce w całej Polsce. Na Żywiecczyźnie w ramach wydarzenia odbyły się trzy biegi, które różniły się dystansem dopasowanym do możliwości uczestników: bieg dla dzieci w wieku przedszkolnym (25 metrów), bieg główny otwarty dla wszystkich chętnych (na dystansie 1963 metry – data zamordowania ostatniego z Żołnierzy Wyklętych Józefa Franczaka ,,Lalka”) oraz bieg honorowy w formie spacerowej dedykowany głównie dla osób w podeszłym wieku, przybyłymi z małymi dziećmi i niemowlętami oraz dla osób niepełnosprawnych (dystans 963 metry).

Patriotyczne wydarzenie rozpoczęła modlitwa podczas Mszy Świętej o godzinie 10.00 w konkatedrze Narodzenia NMP w Żywcu. Jak co roku nie zabrakło licznie przybyłych pocztów sztandarowych wśród których byli m.in. delegacje szkół, członkowie Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Związku Podhalan, Towarzystwa Patriotycznego Żywiecczyzny, Bractwo św. Jana Kantego z Kęt

Głównym celem biegu jest uczczenie pamięci żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963. Żołnierze ci pozbawiani byli przez ówczesne władze wszelkich praw i ścigani jako przestępcy polityczni, a tysiące z nich poddanych zostało torturom i zamordowanych, albo przypłaciło zdrowiem swój udział w walce o Ojczyznę. Czyny „wyklętych” przez komunistyczne władze bohaterów stają się dziś budulcem refleksji patriotycznej i wzorem męstwa o którym pamięć nie może zaginąć. Zjednoczeni – w trudach biegu i w pamięci o poległych – mieszkańcy Żywiecczyzny pokazali przez liczne przybycie na wydarzenie, że to ważny temat także dla nich, często powiązany z trudnymi i tragicznymi historiami ich własnych rodzin. Ku pamięci zamordowanej krewnej – Stanisławy Golec ze zgrupowania „Bartka” – biegł tego dnia także wraz z rodziną Łukasz Golec.

Pomimo trudnej i bolesnej tematyki spotkania na mecie biegu panował wyjątkowy nastrój pełen szacunku, przyjaźni i radości.

Warto także wspomnieć, dzień wcześniej – 29 lutego – w Gminie Radziechowy-Wieprz odbył się Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie zainaugurowała uroczysta Msza Święta w kościele p.w. św. Marcina w Radziechowach w intencji Ojczyzny oraz za Żołnierzy Niezłomnych, którą odprawił Proboszcz Ks. Piotr Pokojnikow.

Po mszy szczególny hołd oddano pod tablicą upamiętniającą działalność młodzieży zrzeszonej w Związku Młodzieży Patriotycznej ,,Nowe Wyzwolenie”, a aresztowanej w 1950 r. przez Urząd Bezpieczeństwa wmurowaną na kościele oraz na pobliskim cmentarzu przy mogile Edwarda Chudźca, żołnierza z oddziału ,,Bartka” i Edwarda Łodziany, założyciela Związku Młodzieży Patriotycznej.

Organizatorem Marszu Pamięci w Gminie Radziechowy-Wieprz oraz biegu w Żywcu było stowarzyszenie Dzieci Serc z Radziechów, którego prezesem jest Pani Jadwiga Klimonda zaangażowana od lat w sprawę walki o pamięć należną Żołnierzom Wyklętym. Inicjatywę wsparły liczne lokalne organizacje, firmy i instytucje, a także Parafie w Żywcu i Radziechowach.

MB

Fotografie: Piotr Tracz

 

Dodaj komentarz