Święto Soły

Za nami pierwsze Święto Soły, podczas którego odbyły się zawody o Puchar ,,Wieprzanek”. Zostało odsłonięte Akwarium Biotopowe oraz podsumowano projekt Wełna 100%. Można było potrzymać na ręce skorpiona i pająki. „Owady i Spółka” po raz drugi gościli na naszym wydarzeniu. W tym roku pojawiło się też pracownicy Parków Krajobrazowych z siedzibą w Żywcu, którzy edukowali mieszkańców pod kątem dbania o przyrodę. Podczas wydarzenia można było również skosztować pysznych potraw przygotowanych przez Stowarzyszenie Wieprzanki a także zasięgnąć porady dotyczącej ogrodów u Pani Anny Olkis – „Dobra Przestrzeń”, która w tym dniu miała stoisko pełne kwiatów i traw.

20 sierpnia 2022 na rzece Sole odbyły się zawody muchowo – spinningowe o Puchar ,,Wieprzanek’’ w Wieprzu i choć aura zademonstrowała wszystkim swoją wyższość w postaci obfitych opadów deszczu, zawody się odbyły. Z racji niesprzyjających warunków pogodowych część koncertowa ,,Święta Soły” została przeniesiona na inny termin.

Projekt „Wełna 100%”, współfinansowany jest ze środków firmy Żywiec Zdrój S.A. 
w ramach programu grantowego Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój – edycja 2022”.

Pomimo deszczowej pogody w Centrum Edukacji Ekologicznej w Wieprzu zostało odsłonięte Akwarium Biotopowe rzeki Soły. W tym projekcie bardzo pomogło nam koło PZW Zabłocie oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Wieprza. Wielką pracę wolontariacką w zakresie pracy technicznej i merytorycznej od początku zakładania akwarium włożył Pan Piotr Kliś wraz z kolegami z koła PZW.

Akwarium Biotopowe rzeki Soły to projekt realizowany przez Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz w ramach grantu Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój S.A. – edycja 2022. Uroczyście wstęgę przecinali Wójt Gminy Radziechowy-Wieprz Pan Maciej Mika, Dyrektor Fabryki Żywiec Zdrój S.A. w Gminie Radziechowy-Wieprz Pan Michał Całus oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz Pani Agnieszka Biegun. O habitacie rzeki Soły opowiedział Wiceprezes Koła PZW Pan Piotr Kliś.

Po uroczystym odsłonięciu Akwarium wspólnie przeszliśmy do projektu Wełna 100%, gdzie Pani Jadwiga Kliś oraz Pan Wiesław Pawlus opowiedzieli o procesie obróbki wełny oraz zaprezentowali cerchanie oraz przędzenie. Projekt ten realizowany jest od marca i cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Po części związanej z grantami LIS zostały wręczone zwycięzcom nietypowe ,,przebrane w stroje regionalne,, puchary, które specjalnie z tej okazji przygotowały Panie ze Stowarzyszenia ,,Wieprzanki”. Wyniki zawodów prezentują się nastepująco: W kategorii muchowej: I miejsce – Piotr Kliś, II miejsce – Paweł Chowaniec, III – Piotr Pyclik. W kategorii spinningowej: I miejsce – Tadeusz Gach, II – Janusz Gawron, III – Adam Stawarz.

Podczas tego wydarzenia rozstrzygnięty został konkurs plastyczny o tematyce Rzeka Soła. I miejsce egzekwo: Wiktoria i Emilia Kliś (praca grupowa) oraz Ewelina Lalik. II miejsce egzekwo: Maja Sałamun i Wojciech Frey. III miejsce: Agnieszka Lizak. Wyróżnienia: Joanna Kryczka, Piotr Lizak oraz Marlena Kryczka. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Ten dzień pomimo deszczu był udany. Wprawdzie koncerty się nie odbyły, ale Festyn ze Stowarzyszeniem Wieprzanki trwał do późnych godzin nocnych. Podczas wydarzenia Wolontariusze zbierali pieniążki dla Wiktora Szczechowiaka. My już dziś zapraszamy na drugą część w październiku.

Wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji serdecznie dziękujemy. Panu Piotrowi Kliś, Ochotniczej Straży Pożarnej z Wieprza, Stowarzyszeniu Wieprzanki na czele z Panią Jadwigą Kliś, Konradowi, Szymonowi i wszystkim innym, którzy pomagali bezinteresownie w przygotowaniach. Spotkajmy się znów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content