HELENA SETLA – GOBELINY

Helena Setla  (ur. 1955 r.) – lokalna artystka zajmująca się rękodziełem, głównie malarstwem i tkactwem artystycznym. Jest rodowitą Radziechowianką pochodzącą z rodziny, w której sporadycznie pojawiają się jednostki zainteresowane tradycjach rękodzielniczych. W roku 1975 ukończyła specjalizacje tkactwo artystyczne w Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Bialej. Bezpośrednio po zakończeniu nauki rozpoczęła prace w zakładzie włókienniczym w dziale zajmującym się projektowaniem tkanin. Praca dawała jej wiele możliwości rozwoju umiejętności i wyobraźni w przestrzeni mody i włókiennictwa. Od chwili ukończenia szkoły marzyła jednak o tym, aby rozwijać swoje pasje związane z malarstwem i rękodziełem, na które zawsze (przy pracy zawodowej i w domu) brakowało czasu. 

Dla Pani Heleny rękodzieło to prawdziwa pasja. Bardzo rzadko zdarza się jej wykonać prace podobne lub identyczne, zawsze stara się rozwijać wyobraźnie, chętnie eksperymentuje, sięgając po nowe techniki i łącząc je. Wśród aktualnych prac Pani Heleny znajduje się obecnie szereg malowanym akrylami małych obrazów okolic (zwierzęta, kwiaty, motywy lokalne, pejzaże). Najczęściej maluje akrylami (ew. farbami olejnymi) na drewnie, glinie lub ceramice oraz na płótnie. 

Sporadycznie wykonuje także prace ceramiczne takie jak anioły, czy kubki lub talerze zdobione motywami lokalnymi w tym góralskimi oraz produkty z wełny na drutach. Marzy o własnej małej pracowni z możliwością stworzenia wystawy prac. 

Pani Helena działa na terenie całego naszego powiatu (np. Rajcza, Ujsoły, Koszarawa, Radziechowy-Wieprz, Ślemień). Uczestniczy w wystawach takich jak kiermasze, jarmarki, dożynki czy lokalne święta (np. Święto Łasucha, Święto Sera, Święto Zabawki Ludowej)
lub zajęciach z młodzieżą takich jak plenery malarskie, warsztaty z tkactwa czy malowania na szkle oraz innych licznych inicjatywach podejmowanych we współpracy z Gminnym Centrum Kultury, Promocji, Turystyki
oraz Gminną Biblioteką Publiczną Radziechowy-Wieprz. 

UDZIAŁ W WYBRANYCH PROJEKTACH:

  • Warsztaty tkackie „ETNO kreacja-zabawka ludowa” rok 2012,
  • Prowadzenie warsztatów z tkactwa w ramach projektu z DL dofinansowanego, grupa nieformalna Kwadratowe Koło  (2013 rok),
  • „Zza Kurtyny wspomnień – rodzinny teatr lalek” warsztaty plastyczne we współpracy z GBP Radziechowy-Wieprz,
  • Patyczaki (rok 2015) w Radziechowach – prowadzenie warsztatów szycia pacynek ,
  • Dom kultury + Inicjatywy Lokalne 2020 wraz z Gminnym Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy – Wieprz – prowadzenie zajęć z malowania na szkle i tkactwa.


NAGRODY:

– Konkurs na Zabawkę Ludową w Stryszawie (2015 r. – wyróżnienie, 2017 r. – wyróżnienie, 2019 r. – II miejsce, 2020 r. – wyróżnienie). Nagrody za zabawki z drewna lub ceramiki nawiązujące do wzorów ludowych.
– Mieszkam w Beskidach (I miejsce w latach 2015, 2016, 2018)

Pasje artystyczne Pani Heleny silnie wpływają na bliskich członków jej rodziny. Dobrym przykładem może być jej siostrzenica Monika Sowa, która obecnie uczy się w Liceum Plastycznym
w Bielsku-Białej w specjalizacji druk artystyczny. Monika jest również laureatką wielu konkursów plastycznych gminnych, powiatowych, ekologicznych (organizowanych przez Nadleśnictwo)
oraz takich jak: Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Mieszkam w Beskidach”
(I miejsce 2018, II- miejsce 2016, I miejsce 2015 i 2014), Konkurs na Zabawkę Ludową w Stryszawie (2020 r. – III miejsce; 2019 r. – nagroda; 2017 r. – wyróżnienie; 2016 r. – nagroda; 2015 – wyróżnienie). 

opracowała Marta Bem

fot: AZKARKOSZKA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content