Znamy już wyniki KONKURSU GWARY im. Andrzeja Murańskiego

Za nami przesłuchania i burzliwe obrady jury. W dniu 13 kwietnia odbyły się przesłuchania Konkursowe Gwary im. Andrzeja Murańskiego w Juszczynie. W komisji zasiadły: Pani Maria Grzegorek – przewodnicząca jury. Laureatka nagrody im. Oskara Kolberga, znana twórczyni ludowa z Juszczyny, Pani Dorota Ryżka – znana i utalentowana nauczycielka, wieloletni praktyk i muzyk oraz Pani Brygida Murańska – instruktor Kapeli Zespołu Regionalnego Grojcowianie z Wieprza, członki Rodzinnej Kapeli Wrzeszczów z Juszczyny, wieloletni pracownik Gminnego Centrum Kultury, Promocji, turystyki Radziechowy-Wieprz oraz pasjonatka gwary, melodii ludowej, kompozytorka i pisarka.
Przesłuchania trwały od godz.: 9:00 do 13:00, po wydarzeniu odbyły się obrady jury.
W konkursie wzięli udział uczestnicy z Gminy Radziechowy-Wieprz, ale również z Jeleśni i Glinki.

Warto wspomnieć, że to nie pierwszy taki konkurs im. Andrzeja Murańskiego przeprowadzony w Juszczynie. W poprzednich latach konkurs ten organizowany był przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Juszczynie pod okiem Dyrekcji oraz Pani Elżbiety Fijak. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni, że to właśnie mieszkańcy Juszczyny wyszli z tak piękną inicjatywą szerzenia gwary i dobrego imienia Pana Andrzeja Murańskiego. Składamy podziękowania i wyrazy uznania za przeprowadzenie poprzednich edycji tego wyjątkowego konkursu.

Jury jednogłośnie postanowiło przyznać jedną nagrodę Grand Prix Panu Wiesławowi Pawlusowi oraz nagrodę dla najmłodszych uczestników i dla grupy za najpiękniej zaprezentowane zabawki.
Prócz nagród pieniężnych przewidziano również nagrody rzeczowe.

Prosimy przyglądnąć się słowom jury :

– Bardzo dziękujemy wszystkim opiekunom i uczestnikom konkursu, mając nadzieję na dalszą współpracę. 

– prośba o zwracanie szczególnej uwagi na dostosowanie gawędy do płci i wieku dziecka. ( Dziecko nie powinno wcielać się w osoby starsze, chyba że o nich opowiada) 

– Uczestnicy powinni występować pojedynczo ( grupowe występy nie będą  brane pod uwagę) 

– W wielu przypadkach uczestnicy pos ług ując się gwarą stosują tzw. ,,mazurzenie” w nieodpowiednich miejscach wyrazu np. psysed zamiast przysed itd. Prośba do opiekunów aby to najpierw wytłumaczyć ( tam gdzie występuje Rz w języku literackim, zostaje również w gwarze, natomiast,,ż” zamieniamy na ,,z” np. dużo – duzo lub żadziej na,,ź” żaba – źaba.

Poniżej znajduje się protokół z obrad jury. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy. Liczymy, że za rok również weźmiecie udział w konkursie a wasza wiedza na temat gwary będzie bogadsza i piękniejsza. Gratulujemy i dziękujemy również wszystkim nauczycielom, rodzicom i instruktorom za wierne kultywowanie gwary i tradycji, dzięki Wam ta tradycja nie zaginie.

Już dziś wszystkich serdecznie zapraszamy na finał konkursu, który odbędzie się 24 kwietnia o godz.: 16:00 w Domu Ludowym w Juszczynie. W programie występ laureatów konkursu a także Zespołu Pieśni i Tańca Jodełek z Radziechów. Swoje umiejętności zaprezentują również Heligoniści z Ogniska Muzycznego prowadzonego przez Pana Łukasza Kupczaka.

Zapraszamy!

AZK

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content