Kopiec w Radziechowach: Tradycja i Kultura w Sercu

W Radziechowach, gdzie malownicze krajobrazy i górskie zwyczaje żyją w harmonii z dziedzictwem kulturowym, co roku odbywa się wyjątkowe wydarzenie – Święto Górali na Kopcu w Radziechowach. To uroczystość, która skupia się na promowaniu tradycji i kultury góralskiej, przyciągając turystów, miłośników folkloru oraz lokalną społeczność.

Kopiec w Radziechowach, jest symbolicznym miejscem, które stanowi punkt odniesienia dla górali z różnych części regionu. To właśnie tutaj odbywa się coroczne Święto Górali, gromadzące górali i góralki, by celebrować bogactwo kulturowe i dziedzictwo ludowe tego malowniczego regionu.

Podczas Święta Górali na Kopcu w Radziechowach, odbywa się uroczysta Msza Święta, która pozwala uczestnikom podziękować za miniony rok i oddać się w opiekę Bogu.

Prócz pięknej Mszy Świętej oprawionej przez Beskidzkich Harnasi, Zespół Regionalny „JODEŁKI” z Radziechów i oczywiście organizatorów Kapelę Baraby. W programie znajdowało się również wspólne biesiadowanie przy pieśniach góralskich, występy zespołów regionalnych, konkursy i pyszny poczęstunek. Niezwykle ważnym elementem jest również prezentacja charakterystycznych strojów góralskich, które są prawdziwym symbolem lokalnej kultury.

W czasie święta odbywa się kiermasz, na którym można zakupić lokalne wyroby i regionalne przysmaki. To doskonała okazja, by spróbować tradycyjnych potraw góralskich, takich jak oscypek, kaszanka czy grochówka. Podczas imprezy na Kopcu o nasze żołądki zadbały Panie ze Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich „Habdasówka” z Przybędzy i Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Kamesznicy. Można było zakupić również ciasto z którego dochód przeznaczony został na rehabilitacji Maji.

W tym roku Kapela Góralska „BARABY”, obchodzili 10-lecie kapeli. Wielkim bukietem podziękowali Pani Iwonie za wkład i opiekę nad Kapelą. Baraby poczęstowali też wszystkich pysznym tortem.

Bardzo cieszymy się z faktu, że pomimo tylu trudności wydarzenie jakim jest Święto Górali na Kopcu trwa i że Pani Iwona z roku na rok oddaje całe serce, by wydarzenie miało swój symboliczny wymiar i odzew.

Święto Górali na Kopcu w Radziechowach nie tylko pozwala odkryć bogactwo kultury góralskiej, ale także stanowi doskonałą okazję do integracji społeczności lokalnej. Już dziś zapraszamy za rok na KOPIEC w Radziechowach.

Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom i organizatorom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content