Święto Górali na KOPCU w Radziechowach

GÓRALSKA BIESIADA NA KOPCU

Tradycyjnie, jak co roku odbyło się Święto Górali na Kopcu w Radziechowach organizowane przez Kapelę Baraby i Beskidzkich Harnasi, przy współpracy z Ośrodkiem Promocji Węgierska Górka oraz Gminnym Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz.

Świętowanie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w intencji Górali, którą sprawowali księża: Ks. Dziekan Piotr Pokojnikow oraz Ks. Jerzy Matura wraz ze szczególnym gościem Ks. doktorem Markiem Studenckim – prezbiterem Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Relację z Mszy Świętej można zobaczyć na: https://www.youtube.com/watch?v=vdZA9rRPeu8

Na Mszy Świętej byli obecni Wójtowie Pan Piotr Tyrlik – Wójt Węgierskiej Górki oraz Pan Maciej Mika – Wójt Gminy Radziechowy-Wieprz. Poseł na Sejm Pan Przemysław Drabek oraz Pani Poseł Małgorzata Pępek. Radny Powiatowy Pan Jan Witkowski, przedstawiciele Związku Podhalan oddziału Żywieckiego oraz członkowie wielu kapel z naszych terenów i okoliczni mieszkańcy.

Po Mszy Świętej rozpoczęło się wspólne biesiadowanie przy muzyce kapel i zespołu muzycznego „Gromy co”. Zabawę rozpoczął występ kapeli Bajerka z Rajczy. Nie łatwo było jednak początkowo oderwać uczestników od stolików. Trudno się dziwić, na kopcu bowiem nie mogło zabraknąć tradycyjnej grochowej, kiełbasy, karczku czy też oscypków z grilla. Wszystkie znakomite potrawy przygotowały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Radziechów, Przybędzy, Węgierskiej Górki i Żabnicy oraz z Klubu Seniora Gminy Radziechowy-Wieprz, za co z całego serca im dziękujemy. Cały dochód ze sprzedaży jedzenia oraz pysznych ciast ofiarowany został na leczenie Wiktorka Szczechowiaka z Węgierskiej Górki.

W tym roku było również wiele atrakcji dla dzieci: bańki mydlane, malowanie twarzy, gry i zabawy, popcorn oraz wata cukrowa.

Pogoda niezwykle sprzyjała, a w powietrzu unosił się zapach świeżo skoszonego siana.

– Zapytano mnie, dlaczego tutaj odbywa się ta uroczystość i czy to jakaś tradycja? Tak…  to już się robi tradycja. A poza tym, gdzie miałaby się odbyć, jeśli nie tu? – komentuje Wójt Gminy Radziechowy-Wieprz Pan Maciej Mika, a widoki roztaczające się z kopca oraz szum wiatru dopowiadają, to czego nie da się wyrazić słowami.

Atmosfera towarzysząca Świętu Górali od 4 lat jest niezmienna. Króluje tu śmiech i dobra zabawa. Jak to w tradycji góralskiej bywa, nie ma świętowania bez biesiadowania. W tym roku Święto Górali na Kopcu przyłączyło się do Świętowania Roku Górali w Województwie Śląskim.

Wydarzenie wsparli: Bank Spółdzielczy Węgierska-Górka, Bank Karpatia Radziechowy-Wieprz, Firma LUKPOL Łukasz Hołysz, Firma DREWPOL Alicja i Stanisław Pękała, Żywiec Perła Helena i Andrzej Pękała, Hurtownia Warzyw i owoców Czech&Czech, Zakład Przetwórstwa Mięsnego Bogusława Wolny, BUDMARPOL Marcin Pielichowski oraz Ośrodek Wczasowy Azalia. Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy.
Bez Waszego wsparcia impreza nie mogłaby się odbyć. Serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe oraz rzeczowe. Dziękujemy Referatowi technicznemu Urzędu Gminy Radziechowy-Wieprz, za wsparcie i pomoc w transporcie. Dziękujemy serdecznie Ochotniczej Straży Pożarnej w Radziechowach za pomoc techniczną w trakcie wydarzenia oraz Panu Mieczysławowi Krzakowi za humorystyczne wprowadzenie zebranych w klimat góralskiego świętowania.

Już dziś zapraszamy na kolejne świętowanie w 2022 roku. Liczymy, że spotkamy się w większym gronie! Zapraszamy na KOPIEC w Radziechowach.


Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress