UHONOROWANE NAGRODĄ IM. OSKARA KOLBERGA

Z ogromną radością mamy zaszczyt ogłosić, że twórczyni ludowa Maria Grzegorek, pochodząca z Juszczyny otrzymała Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, a jej córka Barbara Wandzel nagrodę specjalną dla wybitnego ucznia.

Maria Grzegorek jest wybitną bibułkarką, gawędziarką i poetką. Życiowym celem Pani Marii jest kultywowanie tradycji rodzinnej, jaką jest rękodzieło ludowe oraz pielęgnacja miejscowej gwary. Od 30 lat bierze udział w konkursach w całej Polsce. Występuje zawsze z własnymi pogodkami i gawędami. Jest autorką ponad 150 tekstów. Jej wiersze publikowane były np. w zbiorku „Strofy spod Romanki” (1991 r.), pogodki pisane gwarą w tomiku pn. „Na góralskich posiadach” (2002 r.).

Pani Maria Grzegorek od wielu lat należy do stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, Związku Podhalan Oddziału Górali Żywieckich, a także do Grupy Literackiej „Gronie”, przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Żywieckiej w Żywcu. Artystka od 30 lat prowadzi warsztaty dla dzieci i nauczycieli oraz prezentuje swoje prace w Polsce i na arenie międzynarodowej m.in. na Dniach Polski w Pekinie, Międzynarodowych Targach Turystycznych w Berlinie, Utrechcie (Holandia), w Instytucie Polskim przy Ambasadzie Polskiej w Austrii, prezentuje się od blisko 20 lat na Tygodniu Kultury Beskidzkiej. Chętnie współpracuje z wieloma instytucjami na terenie powiatu żywieckiego, a jej prace są obiektem wystaw m.in. w Muzeum Miejskim w Żywcu.

Tegoroczna komisja Nagrody im. Oskara Kolberga oceniła ponad 40-letną działalność naszej Twórczyni ludowej i przyznała jej tytuł Mistrza Tradycji za całokształt działalności za szczególne osiągnięcia w dziedzinie bibułkarstwa i pisarstwa ludowego.

Nasza radość jest tym większa, że to właśnie wniosek złożony przez Gminne Centrum Kultury Promocji Turystyki Radziechowy-Wieprz, przyczynił się do nadania tej zasłużonej nagrody.

Dodatkowym sukcesem jest nagroda specjalna – dla ucznia wskazanego przez Mistrza Tradycji – przyznana jednogłośnie przez komisję, Pani Barbarze Wandzel, córce Pani Marii.

Pani Basia, nie tylko uczy się od Mamy, ale całkowicie podąża jej śladami biorąc udział w rozmaitych konkursach oraz od lat szerzy kulturę i tradycję.

Drogie Panie, gratulujemy Wam z całego serca!
Życzymy wszelkiej pomyślności i dalszych sukcesów!

Wyniki obrad komisji znajdziecie Państwo na http://www.nagrodakolberg.pl/181

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content