WARSZTATY

Za nami WARSZTATY przeprowadzone w ramach 28 Posiadów Gawędziarskich i 30 Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Muzycznych i Śpiewu Tradycyjnego, które odbyły się na terenie Beskidów – Beskid Śląski, Żywiecki i Cieszyński. Możemy być dumni z kolebki naszej kultury, którą reprezentujemy. 

Warsztaty ze śpiewu białym głosem:

Termin warsztatów: 12.10.2019 r.
Prowadząca wykład oraz warsztat Pani Brygida Sordyl – Kierownik Muzyczny Zespołu Regionalnego Magurzanie z Łodygowic, Kierownik Zespołu Regionalnego Lipowianie z Lipowej, Muzyk Kapeli PoPieronie, Instruktor w Fundacji Braci Golec. Pani Brygida ma Wyjątkowy wkład w propagowanie i popularyzację pieśni oraz muzyki Beskidu Żywieckiego jako góralka z Lalik, podopieczna Fundacji Braci Golec, członkini składu Niearchaicznego i zespołu Besquidians łączącego w swojej twórczości folk, jazz i folklor. Współtworzy także duet DudySkrzypce, grający archaiczną muzykę Beskidu Żywieckiego. Skrzypaczka i wokalistka. Instruktorka skrzypiec w klasie mistrzowskiej i grupy śpiewaczej w Jeleśni.

Warsztaty ze śpiewu białym głosem przeniosły nas w czasie na pola uprawne, gdzie nasze babcie i dziadkowie często przy pracy śpiewali piękne pieśni i nucili melodie. Nauczyliśmy się tak zwanego „wyskania” oraz jak używać własnego głosu, aby nie nabawić się kontuzji strun głosowych. Uczylismy się jak ćwiczyć w domowym zaciszu. Większość z uczestników po raz pierwszy w życiu usłyszało na co ich stać, poznali możliwości własnego głosu.

Warsztaty gwary:

Termin: 27.10.2019 r.
Prowadząca wykład oraz warsztat pani Teresa Juraszek – emerytowana nauczycielka historii i języka polskiego, współpracuje z wieloma jednostkami oświaty i kultury. Często zasiada w jury w konkursach recytatorskich i konkursach gwarowych. Od lat bada wpływ gwary na kulturę i jej zróżnicowanie w regionie. Współautorka słownika Gwary Żywieckiej.

Wykład na temat gwary zagłębiał uczestników zarówno w tematy historyczne, ale także kwestię pochodzenia górali żywieckich i śląskich oraz ich dziedzictwa kulturowego. Wykład poruszał także problematykę współczesnego utożsamiania się z własnym regionem poznaniem różnic w dialektach i gwarach, a także wyjaśnił, jak ma wyglądać forma gawędy i o czym powinna ona opowiadać.

Warsztaty z gry na instrumentach ludowych:

Termin: 20.10.2019 r.
Prowadzący warsztaty Pan Marcin Blachura – zafascynowany instrumentami i muzyką ludową Beskidu żywieckiego od najmłodszych lat. Samodzielnie tworzy i ozdabia unikatowe instrumenty ludowe takie jak piszczałki, dudy i skrzypce. Wybitny muzyk i tradycjonalista. Nauczyciel nie tylko w szkole ale i w życiu, współpracuje z wieloma organizacjami szerzącymi tradycje i folklor Beskidów.

Termin: 26.10.2019 r. godz.: 10:00, Sucha Beskidzka (ul. Zamkowa 1 – Miejski Ośrodek Kultury w Suchej Beskidzkiej). Prowadzący wykład i warsztaty Pan Stanisław Kubasiak – znakomity muzyk. Pasjonata nut babiogórskich, od lat odtwarza pieśni, których nikt już nie gra. Wspaniały nauczyciel, członek i prowadzący wielu kapel: Mała Ziemia Suska, Kliszczaki itp. Swoją pasją zaraża dzieci i młodzież.

Termin: 26.10.2019 r. Istebna (Chata u Wałacha).
Prowadzący wykład oraz warsztaty Pan Zbigniew Wałach wybitny muzyk, który z wielkim szacunkiem odnosi się do tradycji i kultury. Fascynata muzyki tradycyjnej. Budowniczy instrumentów ludowych i kontynuator tego fachu – zbudował ponad 30 gajd istebniańskich.

Uczestnicy warsztatów z gry na instrumentach ludowych, nie tylko poznali tajniki ich produkcji, ale także wysłuchali znamienitych muzyków i ich prelekcji dotyczącej instrumentów ludowych i muzyki tradycyjnej, mogli indywiduwalnie skonsultować się z prowadzącym, przez co poziom przygotowania się do konkursu był znacznie wyższy. Uczestnicy poznali typowe dla swojego regionu melodie, harmonię, sposoby grania oraz ozdobniki. Zaprezentowane zostały przykłady gry instrumentach, a całość uwieńczona była wspólnym graniem na instrumentach ludowych. Warsztaty zakładały również wykład, na temat instrumentów ludowych Żywiecczyzny i Beskidu Śląskiego oraz różnic i podobieństw w stylach gry obu regionów. Biorący udział w warsztatach gawędziarskich zdobyli podstawowe informacje na temat zachowania tradycji i kultury w gwarze, aby jak najlepiej oddać prezentowaną gawędę.

Wszystkie warsztaty były całkowicie bezpłatne – dostępne dla każdego.

Jeśli chcieliby Państwo wziąć udział w podobnych warsztatach – zapraszamy do kontaktu.