Wydział Kultury Starostwa Powiatowego w Żywcu przedstawił wyniki organizowanego przez siebie II Powiatowego Konkurs Żywieckiej Gwary Pisanej „Jesteś Moja Ziemio Żywiecka Bliska Sercu Jak Matka”. Wśród laureatów konkursu są także mieszkańcy Gminy Radziechowy-Wieprz.
Komisja konkursowa po dokonaniu oceny nadesłanych prac przyznała następujące nagrody i wyróżnienia dla mieszkańców naszego terenu:
W kategorii szkoły podstawowe klasy I-IV wyróżnienie otrzymała Matylda Nikiel z Juszczyny, (klasa II)
W kategorii Szkoły podstawowe klasy V-VIII wyróżnienie otrzymała Wiktoria Adamczyk z Przybędzy, (14 lat)
W kategorii osób dorosłych nagrody otrzymali:
Nagroda I stopnia (równorzędne): Grzegorz Brodka z Radziechów, Brygida Murańska z Bystrej oraz Maria Grzegorek z Juszczyny;
Nagroda II stopnia: Wiesław Pawlus z Wieprza
Wyniki konkursu znajdziecie Państwo TUTAJ
Rozdanie nagród nastąpiło w piątek 2 lipca 2021 r. o godz. 12.00 w Żywcu. Uroczystość została wzbogacona dodatkowo otwarciem wystawy Górale Żywieccy wczoraj i dziś pn. „Ród Żywczaków” zorganizowanej w ramach ustanowionego Sejmik Województwa Śląskiego roku 2021 Rokiem Górali w województwie Śląskim.
Wystawa prezentuje zaledwie część ogromnego dorobku kulturowego naszego regionu. Ekspozycja w sposób obrazowy przedstawiała przede wszystkim te dziedziny rzemiosła i kultury, które objęte zostały szczególną ochroną poprzez umieszczenie ich na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego tzn: Umiejętność gry na dudach żywieckich i ich wytwarzania, żywiecko-suskie zabawkarstwo ludowe oraz noworoczną tradycję kolędowania dziadów żywieckich.
Organizatorzy wystawy próbowali także uchwycić, w jaki sposób kultura inspiruje twórców działających w różnych dziedzinach oraz sposoby jej ewolucji. W wymiarze gospodarczym na wystawie znalazły się przykłady pasterstwa współczesnego, wśród których wyszczególniona została także Bacówka w Przybędzy należąca do Państwa Grzegorza i Krystyny Chmiel. Pani Krystyna jest obecnie dyplomowaną juhaską, co pokazuje, że to zajęcie tradycyjnie wykonywane przez mężczyzn obecnie przejmowane jest także przez kobiety. Salę wejściową muzeum ozdobiły ubiory klasyczne oraz inspirowane prace zaprojektowane m.in. przez Panią Sabinę Jurasz z Przybędzy.
Wśród przedstawionych postaci znajdują się twarze postaci zarówno żyjących, jak i tych, którzy już odeszli, a którzy tworzyli historię i kulturę ludową.
– Osoby te nie tylko utożsamiają się ze swoimi korzeniami kulturowymi, nie tylko tradycja jest ich tożsamością i znakiem identyfikacji, nie tylko mają możliwość wyrażenia się artystycznego, ale także to, co robią, jest ich sposobem życia. Jest to jedna wspólna całość. – komentuje Pani Barbara Rosiek, etnolog muzeum miejskiego w Żywcu jedna z organizatorów wystawy.
Na wydarzenie przybyli przedstawiciele władz wojewódzkich na czele z Panią Wicemarszałek Beatą Białowąs, Starosta Żywiecki Andrzej Kalata oraz liczni przedstawiciele różnych środowisk i instytucji związanych z działalnością kulturalną, także rzemiosłami tradycyjnymi.
Uroczystość stała się także okazją do złożenia gratulacji Pani Jadwidze Jurasz, która 1 lipca odebrała dyplom od Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wraz z tytułem „Ambasadora Kultury Tradycyjnej” nadany za szczególne zasługi w upowszechnianiu Kultury Ludowej.
Gratulujemy Pani Jadzi Jurasz, a także twórcom wystawy oraz wszystkim pasjonatom folkloru i tradycji, którzy stali się inspiracją i a ich życie i twórczość materiałem, dzięki któremu mogła powstać ekspozycja.
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom konkursu gwary oraz! Życzymy Wam dużo zdrowia oraz oczywiście samych sukcesów w kolejnych konkursach!