Zapraszamy na „Żywieckie Gody” 2024

Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych „Żywieckie Gody” stanowi najstarszą i największą w regionie imprezę folklorystyczną, dedykowaną kultywowaniu i propagowaniu tradycji związanych z okresem zimowego świętowania – od św. Andrzeja poprzez Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok, aż po kres karnawału. Obszar wydarzenia obejmuje Beskid Śląski oraz Żywiecczyznę, włączając okolice pasma Babiej Góry.

W skład „Żywieckich Godów” wchodzi szereg atrakcji, z których kluczowe odbywają się w Żywcu i Milówce. Program obejmuje trzy konkursy: w „izbie” i plenerze oraz „trzaskania” z bata. Ponadto, organizowane są korowody, warsztaty, wystawy, pokazy zimowych zwyczajów, kiermasz sztuki ludowej oraz koncerty. Dodatkowo, laureaci „Żywieckich Godów” prezentują swoje umiejętności w Bielsku-Białej.

Z terenu Gminy Radziechowy-Wieprz biorą udział aż grupy, jedna z Przybędzy „Przybłędy z Przybędzy” i dwie z Brzuśnika, „Gronicki” i „Bratanki”. Serdecznie zapraszamy na 55. edycję tego wyjątkowego wydarzenia do wspólnego kibicowania.

  • 13-14 stycznia 2024 – w sali Domu Katolickiego im. Jana Pawła II w Żywcu wystąpią winszownicy, połaźnicy oraz grupy kolędnicze i obrzędowe.
  • 20 stycznia 2024 – na Rynku oraz pod Amfiteatrem nad Sołą w Milówce odbędą się konkursy „trzaskania” z bata i konkurs grup obrzędowych – Dziadów Noworocznych i Jukacy.
  • 28 stycznia 2024 – w sali Domu Kultury „Kubiszówka” laureaci „Żywieckich Godów” wystąpią przed mieszkańcami Bielska-Białej.

Więcej szczegółów na stronie https://rok.bielsko.pl/2023/12/08/55-przeglad-zespolow-koledniczych-i-obrzedowych-zywieckie-gody/?fbclid=IwAR0qHcb9z0jtWMa8T88AhQqwBr33uvvPgCmzBE7-u5Jchx2pKx1vbWLPwDI, gdzie zamieszczone są regulaminy konkursów i formularze uczestnictwa.

Przegląd jest organizowany przez
– Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.
– Śląskie. Pozytywna energia.
Współorganizatorzy to:

  • Miejskie Centrum Kultury w Żywcu,
  • Gminny Ośrodek Kultury w Milówce,
  • Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej – Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej.


    Impreza została dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

foto: Daniel Franek/𝘖𝘬𝘪𝘦𝘮 𝘍𝘰𝘵𝘰𝘳𝘦𝘱𝘰𝘳𝘵𝘦𝘳𝘢

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content