Pierniki i integracja

Uczniowie klas trzecich Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Juszczynie i Szkoły Podstawowej nr 9 w Żywcu brali udział w zajęciach świątecznych z Centrum Edukacji Ekologicznej. 

Zajęcia rozpoczeły się od zdobienia pierników. Dzieci miały za zadanie polukrować pierniki w oryginalny sposób. Na ciasteczkach znalazły się różne wzory i kolory, ale nie zabrakło też tradycyjnego białego lukru. Następnie Pani Brygida Murańska opowiedziała o znaczeniu stołu wigilijnego i tradycjach z nim związanych. Do czego używano łańcucha przy stole, jak zdobiono połaźnice, co znajdowało się pod obrusem i kto jako pierwszy mógł wejść do domu w wigilie i jaki wpływ miała przyroda na nasze wigilijne tradycje, czyli wszystko co co ludzie czerpali z natury. 

Spotkanie okazało się bardzo kreatywne i integracyjne. Dzieci bawiły się świetnie a Panie miały okazję powspominać swoje dziecięce lata. Takie zajęcia nie tylko poszerzyły wiedzę i umiejętności manualne dzieci, ale również pozwoliły na nawiązanie nowych kontaktów. 

Warsztat ze względu na potrzebę większej ilości miejsca odbyły się w Domu Ludowym w Wieprzu. Serdecznie dziękujemy Kołu Gospodyń Wiejskich z Wieprza, Pani Janinie Kłusak za udostępnienie sali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content