EkoMisja wystartowała: Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz zaprasza na rodzinną grę terenową
Czy wiesz, że recykling jednej butelki PET pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia żarówki 60 W przez 6 godzin? To tylko jedna z wielu ciekawostek, które czekają na uczestników gry terenowej „EkoMisja” poświęconej tematyce segregacji odpadów. 20 października zainaugurowano grę, a mieszkańcy gminy Radziechowy-Wieprz zyskali ciekawe narzędzie do edukacji poprzez zabawę w ramach programu „To dla mnie naturalne”.
W wydarzeniu zorganizowanym przez Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz, firmę Żywiec Zdrój S.A. i Fundację „Za górami, za lasami” wzięli udział przedstawiciele gminy, sołtysi, a także dyrektorzy szkół. Spotkanie otworzył wójt gminy Radziechowy-Wieprz podkreślając jak ważna jest edukacja ekologiczna.
– Cieszę się, że w naszej gminie powstają tak ciekawe inicjatywy skierowane do rodzin i służące całej społeczności. Z gry skorzystają zarówno młodsi, jak i starsi uczestnicy, a każdy z pewnością dowie się czegoś nowego. Bardzo liczę na to, że dzięki takiej edukacji mieszkańcy będą jeszcze lepiej i chętniej segregować odpady i wspólnie zadbamy o środowisko – powiedział Maciej Mika, wójt gminy Radziechowy-Wieprz.
Uczestnicy gry wcielą się EkoAgentów, których zadaniem jest odwiedzić sześć punktów na terenie gminy i rozwiązać zagadki, dzięki którym segregacja odpadów nie będzie kryła już żadnych tajemnic.
Ściśle fajna EkoMisja
Przewodnikiem po wybranych punktach gry był Piotr Figura – właściciel Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego Sortownia Surowców Wtórnych PIOTR PLAST, które jest jednym z partnerów programu „To dla mnie naturalne”. To dzięki niemu, uczestnicy dowiedzieli się dlaczego w segregacji odpadów liczy się nie tylko ilość, ale i jakość oraz jak to się dzieje, że z butelki PET można stworzyć parasol, polar, krzesło czy też…nowe butelki wody!
– Plastikowe butelki PET mogą zyskać drugie życie, o ile wyrzucimy je do żółtego worka na tworzywa sztuczne i metale. Dzięki temu butelki zamiast trafić na składowisko, stają się surowcem. Jednak aby tak się stało, potrzebna jest edukacja i programy takie jak „To dla mnie naturalne”. Poprawę jakości segregowanych odpadów zawdzięczamy zaangażowaniu wielu partnerów oraz samym mieszkańcom, którzy włączyli się w różne aktywności programu. Wspólnie zrealizowaliśmy konkurs na zbiórkę odpadów, Kuchnię Spotkań skierowaną do seniorów, a teraz czas na działanie dla dzieci i młodzieży – opowiadał Piotr Figura.
Gra terenowa może być narzędziem edukacyjnym w szkołach i na świetlicach. O pomysłach na wplecenie fabuły i misji EkoAgentów w szkolne działania opowiadały edukatorki z Fundacji „Za górami, za lasami”. Zadania gry wykorzystują bowiem elementy wiedzy z różnych dziedzin i przedmiotów, dzięki czemu nauczyciele mogą włączyć ją w program lekcji. EkoMisja to przygoda, w której na uczestników czekają między innymi szyfry i rebusy, a tajne hasło wpisane na stronie www.ToDlaMnieNaturalne.pl odblokuje dostęp do niespodzianki.
Przez most do wieży, aż do zacisznego ogrodu
Punkty gry zostały zlokalizowane na terenie sołectwa Wieprz, a instrukcja dojścia do nich znajduje się na kartach do gry, które można pobrać z Gminnego Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz. Dla tych, którzy obawiają się wędrówki wyłącznie na podstawie tajemniczych wskazówek, Organizatorzy przygotowali mapę z podpowiedziami lokalizacji punktów. Na każdym punkcie zawieszono tablicę
z zadaniem, które należy rozwiązać na karcie gry. Po odwiedzeniu wszystkich punktów, EkoAgenci spisują wskazane cyfry lub litery, które utworzą tajne hasło. Na grę należy przeznaczyć około półtorej godziny, podczas wędrówki na pewno przyda się długopis i przekąska. Zadania przygotowane są tak, aby w grze mogła wziąć udział cała rodzina.
– EkoMisja to kolejne działanie na rzecz środowiska wpisujące się w nasze strategiczne cele – zbierania plastiku i poddawania go recyklingowi. Wiele uwagi poświęcamy na działania wpisujące się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego, by ponownie przetwarzać i wykorzystywać surowce do produkcji nowych opakowań i innych przydatnych przedmiotów. W zeszłym roku udało nam się osiągnąć zakładany cel – zebraliśmy tyle samo plastiku, ile wprowadziliśmy na rynek. Przed nami kolejne wyzwanie – wraz
z partnerami branżowymi działamy na rzecz wprowadzenia w Polsce systemu depozytowego na opakowania napojowe, jak butelki PET czy puszki aluminiowe. To jedyny sposób na zebranie 90% opakowań PET (cel UE w 2029 r.) i zwiększenie udziału recyklatów w opakowaniach napojowych. – wyjaśnia Przemysław Turski – Dyrektor Industrialny firmy Żywiec Zdrój S.A., głównego partnera programu „To dla mnie naturalne”.
Gra terenowa „EkoMisja” to świetny przykład narzędzia, które pozwala zrozumieć jak istotne są nasze codzienne decyzje. Segregacja powinna stać się naszym codziennym nawykiem, wyborem, dzięki któremu możemy wspólnie zadbać o to, co jest dla nas tak cenne – o środowisko, w którym na co dzień żyjemy.
„To dla mnie naturalne” – o programie
„To dla mnie naturalne” to program zainicjowany przez firmę Żywiec Zdrój S.A. w partnerstwie z Gminą Radziechowy-Wieprz, Przedsiębiorstwem Handlowo – Usługowym Sortownią Surowców Wtórnych PIOTR PLAST – Piotr Figura, Rekopol Organizacją Odzysku Opakowań S.A., Gminnym Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz oraz Fundacją „Za górami, za lasami”.
Program realizowany był w 2019 roku w formie konkursu dla sołectw Gminy Radziechowy-Wieprz. Jego celem było zachęcenie mieszkańców do prawidłowej segregacji odpadów. Konkurs wystartował 1 sierpnia i trwał do 30 listopada. W ramach konkursu zebrano ponad 117 000 kg odpadów z tworzyw sztucznych,
z czego aż 65% poprawnie posegregowanych. Zwycięzcą konkursu zostało sołectwo Bystra, które zebrało najwięcej poprawnie posegregowanych odpadów z tworzyw sztucznych w przeliczeniu na 1 mieszkańca.
W nagrodę otrzymało 20 tysięcy złotych, które zostało wykorzystane na zamontowanie monitoringu
w lokalnej szkole, by zwiększyć w niej bezpieczeństwo uczniów. W ramach działań edukacyjnych odbyły się dwie strefy edukacyjne dla mieszkańców – podczas Święta Gminy i Święta Gór. Dla Sołtysów i Radnych Gminy przygotowano szkolenie dot. gospodarki odpadami, na którym przekazane zostały materiały dla mieszkańców – broszury i ulotki informacyjne wyprodukowane na materiałach pochodzących z recyklingu. Zwieńczeniem projektu była Kuchnia spotkań – wydarzenie skierowane do Seniorów, podczas którego znany mistrz kuchni, Remigiusz Rączka, dzielił się tajnikami kulinarnymi, a przedstawiciel Rekopolu podpowiadał co robić z odpadami powstającymi w czasie gotowania. W spotkaniu wzięło udział ponad 100 osób.
Więcej informacji: www.ToDlaMnieNaturalne.pl
Kontakt dla mediów: Martyna Węgrzyn – Kierownik Działu Komunikacji Zewnętrznej