Stowarzyszenie Wieprzanki
Stowarzyszenie „Wieprzanki” to organizacja, która powstała na naszym terenie 10 lat temu i jako cel postawiła sobie zadanie kultywowania tradycji i folkloru w naszym regionie. Jednym z pierwszych jego przedsięwzięć była organizacja warsztatów bibułkarskich dla dzieci i młodzieży w czasie ferii. Piękne bukiety kwiatów ich kompozycje miały swój finał na małej wystawie. Od tego się zaczęła przygoda z warsztatami z tej dziedziny. Już niedługo później Panie ze stowarzyszenia prowadziły warsztaty w szkołach naszej gminy, a także w szkołach w Żywcu, na których wyrabialiśmy i dekorowaliśmy tradycyjne palmy Wielkanocne.
Spotkania z twórczością ludową naszego regionu zapoczątkowały corocznie warsztaty w czasie ferii zimowych, podczas których Panie próbowały przekazać swoją wiedzę dzieciom i młodzieży. Były to: spotkania malarskie, dziergania szalików, robienie bukietów i obrazów z suszu kwiatów ziół i zbóż.
Kolejnym z projektów (już na większą skalę) był „Od nitki do kłębka” przedstawiający obróbkę wełny od ostrzyżenia, aż do wyrobu końcowego w postaci kopytek, rękawiczek, swetrów, filcowych kapeluszy, portek. Cały proces był przedstawiany w szkołach na tradycyjnym oryginalnym sprzęcie z dawnych lat. Każdy z uczestników projektu miał okazję sam popróbować swoich umiejętności przy wyrobie oryginalnych rękodzieł ludowych.
Biorą panie również aktywny udział przy projekcie żywiec Zdrój „Wieprzańskie Łęgi”.
Trudno by było pominąć nawiązany kontakt „Wieprzanek” z KGW Jugowianki z Jugowa koło Nowej Rudy na dolnym śląsku. Obie organizacje utrzymują kontakt ze sobą o prawie już 7 lat, wymieniając się swoimi doświadczeniami (głównie kulturowo-kulinarnymi).
Wiele razy organizowano warsztaty i kiermasze stroików świątecznych, ozdób choinkowych, jak i ozdób Wielkanocnych wraz z palmami. Poza tym Stowarzyszenie „Wieprzanki” brało aktywny udział (a także było organizatorami lub współorganizatorami) w wielu imprezach na terenie naszej gminy i powiatu.
Do takich imprez można zaliczyć Dni Gminy, Dzień łasucha, Gody Żywieckie, Próbowacki KGW, Festyny okolicznościowe, Dożynki, Kiermasze Świąteczne, Konkursy Palm, Kosze z ziołami na święto Matki Boskiej Zielnej.
W ostatnim czasie podjęłyśmy się zrobienia zielnika z ziołami naszego regionu, który będzie do wglądu dla wszystkich zainteresowanych. Nasze stowarzyszenie przez kilka lat reprezentowało także na kiermaszu świątecznym w Czechowicach-Dziedzicach cały region woj. Śląskiego. Latem zeszłego roku uczestniczyliśmy w programie TV „Bitwa Smaków Tradycja i Nowoczesność”.
Nasze działania przyczyniły się także do powstania Siłowni Zewnętrznej na Orliku, a także nowego budynku, w którym znajduje się Centrum Edukacji Ekologicznej.
Jesienią zeszłego roku „Wieprzanki” wraz z KGW Wieprz zrealizowały projekt „Zapach Tradycji”. Projekt polegał na produkcji własnymi metodami pachnących mydełek z ziół i kwiatów zebranych przez uczestników. Ostatnia inicjatywa to remont zabytkowej kaplicy w Wieprzu z 1886 r., którą zainicjowały „Wieprzanki” szczegóły w gazetce parafialnej.
Zainteresowanych naszą działalnością zapraszamy także do naszego Stowarzyszenia „Wieprzanki” i do obejrzenia Kroniki z naszą historią i fotogalerią z opisami. Kronika w wersji elektronicznej znajduje się także na stronie Gminne Centrum Kultury Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz.
Jadwiga Kliś
Prezes Stowarzyszenia