Anna Ficoń – Podsumowanie projektu „Szlak Beskidzkich Murali w Gminie Radziechowy-Wieprz”

W dniu 15 grudnia odbyło się zakończenie projektu „Szlak Beskidzkich Murali w Gminie Radziechowy-Wieprz”. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Autorem muralu poświęconego postaci ś.p. Anny Ficoń jest znany i szanowany artysta, Pan Maciej Szymonowicz, który jest pomysłodawcą i założycielem Szlaku Beskidzkich Murali.
Na szlaku znajdują się takie Gminy jak Lipowa i Gmina Jeleśnia.

Etnograff, Szlak Beskidzkich Murali, Nr1. Lipowa
fot. Ewa Marzena Wolf – http://www.profilaktyka.art.pl

W ramach projektu odbył się już wykład z etnodizajnu oraz warsztaty, które poprowadziła Pani Anna Tomiak z Juszczyny – znany etnograf. Odbyły się również warsztaty o tematyce „rzeźba w glinie”, prowadzone przez Panią Ewelinę Wiercigroch-Dudka z Radziechów. W listopadzie dzieci z przedszkola miały okazję zobaczyć jak wygląda proces rzeźbienia zabawek z drewna oraz mogły wziąć udział w ich malowaniu. Te warsztaty poprowadzili Państwo Wiesława i Marian Łobozowie z Pewli Wielkiej. Niedawno w Centrum Edukacji Ekologicznej w Wieprzu, odbył się też warsztat o tematyce „MASKA”, który poprowadzili rzeźbiarze Bartłomiej Potasiak oraz Marek Płoskonka.

Wszystkie te warsztaty były bardzo owocne. Powstało wiele pięknych dzieł i odkryto też nowe talenty. Wszystkie te działania odbyły się w ramach projektu „Szlak Murali Beskidzkich w Gminie Radziechowy-Wieprz”. A głównym celem tego projektu był Mural, który można podziwiać na ścianie sali gimnastyczne Szkoły Podstawowej im. Jana Klicha w Wieprzu.

„Myślę, że wszyscy jesteśmy dumni z tego, że w naszej Gminie mieszkała tak wspaniała i zdolna osoba, jaką była ś.p. Anna Ficoń. Jesteśmy szczęśliwi, że znaleźliśmy się również na Szlaku Murali Beskidzkich. To pierwszy taki mural w naszej gminie i na pewno nie ostatni.”- mówi Wójt Gminy Pan Maciej Mika.

Przez całe wydarzenie towarzyszyli nam jej synowie Pani Anny – Pan Edward i Pan Marian, którzy ze wzruszeniem patrzyli na postać swojej mamy. Upłynęło już 5 lat od jej śmierci a ludzie nadal o niej pamiętają – to piękne. Życzeniem Pani Ani było, żeby coś po niej zostało i tak też jest. Pamięć o ś.p. Annie Ficoń jest nadal kultywowana w naszej gminie. Nie zapominamy o tak wspaniałej i wybitnej rzeźbiarce, bo Pani Ania już za życia stała się niezwykłą ikoną i dumą naszej gminy. Pani Anna Ficoń była podziwiana nie tylko za to co robiła, ale też za to jakim człowiekiem była. Wokół jej postaci powstaje wiele pięknych wydarzeń i utworów, takich jak wiersz, który napisała Pani Brygida Murańska – „Ania Ficoniowo”. Wiersz powstał w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Można go przeczytać na stronie gwaraimuzyka.pl, gdzie Pani Brygida zamieszcza wszystkie informacje dotyczące gwary naszego regionu.

Podczas wydarzenia mogliśmy spróbować swojskich potraw przygotowanych przez Kolo Gospodyń Wiejskich z Wieprza oraz Stowarzyszenie Wieprzanki. Zagrała Kapela „Mali Grojcowianie” z Wieprza, byli z nami też członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Jodełki” z Radziechów.

Serdecznie dziękujemy za obecność i wsparcie wszystkim wspaniałym gościom. Szczególne dziękujemy Muzeum Miejskiemu w Żywcu oraz Pani Barbarze Rosiek. Są osoby, które w szczególny sposób dbają o pamięć o ś.p. Annie. Właśnie taką osobą jest Pani Barbara Rosiek, która jest autorką książki pt. „Przekraczanie Granic Rzeźbiarka Anna Ficoń”, wydanej przez Muzeum Miejskie w żywcu w 2013 r.

Zapraszamy do fotorelacji z podsumowania projektu oraz do zdjęć z warsztatów, które odbyły się w ciągu trwania projektu.


Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content