11 Listopada w Gminie Radziechowy-Wieprz

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (…) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (…)

– napisał Jędrzej Moraczewski, kiedy Naród Polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

W Radziechowach z okazji przypadającej w dniu 11 listopada – 103 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości odprawiona została uroczysta Msza Święta o godz.: 11:30 w intencji Ojczyzny od Wójta Gminy Radziechowy-Wieprz oraz Przewodniczącego Rady Gminy. To szczególny dzień dla Radziechów, gdyż Parafia pod wezwaniem Św. Marcina obchodziła również swoje święto. Obecny z nami był Ks. Biskup Senior Kazimierz Górny wraz z Sekretarzem, Ks. Marcin Suchanek – Dyrektor Księży Emerytów w Bielsku-Białej (niegdyś Wikary w Radziechowach), który wygłosił piękne kazanie. Na uroczystość przybyły delegacje organizacji działających na terenie naszej gminy, między innymi przedstawiciele Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Gminy R-W, Dzieci Serc, przedstawiciele Klubów Seniora z Juszczyny, Bystrej, Brzuśnika, Wieprza, Radziechów i Przybędzy.
Obecne były też Sztandary: Ochotniczej Straży Pożarnej, Stowarzyszenie Górnicze ”Gwarek”, Zespół Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach, Związek Podhalan o. Radziechowy, Związek Podhalan o. Gdańsk oraz Sztandar Róż Różańcowych z Radziechów. Delegacje wraz z Panem Wójtem i Przewodniczącym Rady złożyły życzenia Ks. Marcinowi, który obchodził imieniny.

Po Mszy Świętej wszyscy obecni w Kościele wzięli udział w procesji, po której odbył się piękny koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Jodełki” z Radziechów, którzy niedawno również patriotycznie reprezentowali Polskę w Finlandii. Po opuszczeniu świątyni zagrała dla nas także Orkiestra Dęta.

Następnie Władze Gminy wraz z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej, Koła Gospodyń Wiejskich oraz Związek Podhalan udali się pod Pomnik Upamiętniający ofiary z czasów wojny na Stary Cmentarz oraz pod Pomnik Pamięci Górali i Góralek poległych w obronie Ojczyzny pod Urząd Gminy R-W, by tam złożyć kwiaty i uczcić śmierć poległych minutą ciszy. Również pod Pomnik pamięci udał się Prezes Banku Spółdzielczego Ziem Górskich Karpatia – Pan Przemysław Kubaszek, by zapalić znicz oraz złożyć hołd ku pamięci poległych w obronie Polski.

To szczególny czas dla POLSKI. To czas, kiedy jesteśmy wszyscy razem, kiedy nasza wspólnota jest wzmocniona. Święto narodowe to czas refleksji nad historią, skąd przychodzimy, dlaczego tak a nie inaczej historia się potoczyła, kim jesteśmy, i dlaczego symbole narodowe są dla nas wszystkich ważne. Również w Wieprzu odbyła się Msza Święta, na którą licznie przybyli mieszkańcy Gminy. Ks. Jerzy Matura wspomniał, jak ważna jest tradycja świętowania tak ważnego dnia. Należy wpajać w młodzież wartości. Każdy z nas zdaje dziś egzamin właśnie z patriotyzmu. Dziś dzielimy się wiedzą i historią, która na Polsce odcisnęło ogromne piętno.

O godzinie 15:00 w Brzuśniku mogliśmy spotkać się przy kawie i posłuchać patriotycznych pieśni w wykonaniu Zespoły Regionalnego „Grocjowianie” z Wieprza. To miłe spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie „Brzuśnianki” z Brzuśnika oraz Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Grojcowianie” z Wieprza.


Prócz pięknych pieśni można było poczęstować się pysznymi regionalnymi przysmakami takimi jak pierogi i prażuchy. Każdy mógł poczuć rodzinną atmosferę, która była obecna na sali. Wspólnie śpiewane utwory wzruszały i zmuszały do refleksji. Dzień 11 listopada, taki jak ten, długo pozostanie nam w pamięci. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację obchodów Dnia Niepodległości w Gminie Radziechowy-Wieprz. Bardzo cenimy wasze starania i ogromnie cieszymy się, że w Radziechowach, w Wieprzu i w Brzuśniku przybyli licznie goście, by wspólnie świętować tak ważny dzień dla Polski.

Liczymy, że za rok spotkamy się znów, by wspólnie czcić ten wyjątkowy dzień.

„Ludzie znają teraźniejszość, przyszłość zna Bóg,, – taki napis widnieje na bramie Starego Cmentarza w Radziechowach

AZK

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content