,,Cały Świat zbudowany jest z liczb”

Zakończenie projektu mPotegi ,,Cały Świat zbudowany jest z liczb”

     25 listopada 2021r. w Szkole w Przybędzy odbyło się zakończenie projektu matematycznego mPotęgi pod hasłem ,, Cały Świat zbudowany jest z liczb”. Projekt w całości finansowany był przez mBank – mFundację. Autorką projektu i prowadzącą zajęcia była dyrektor Zespołu, a zarazem nauczycielka matematyki w tej szkole Elżbieta Borowik. 

Przez trzy kolejne miesiące uczniowie klas IV, V i VI uczestniczyli w zajęciach, których głównym celem było szukanie dowodów na to, że cały Świat zbudowany jest z liczb. Cel został osiągnięty w 100%. Uczniowie w zaskakujący sposób mnożyli przykłady, gdzie można znaleźć liczby i jak bardzo są one związane z codziennym życiem. Już w chwili narodzin mamy z nimi do czynienia. Towarzyszą mam każdego dnia i nie da się od nich uwolnić  ani na chwilę. Nauka przeplatała się z zabawą. Z wielkim zaangażowaniem całych rodzin szukano liczb w słowach piosenek i wierszy. Były to piosenki z najmłodszych lat, jak ,, Pieski małe DWA”, ale też najnowsze przeboje. Rekord liczb w tekście należy do wiersza Lokomotywa Julina Tuwima.  Uczestnicy projektu mieli okazję poznać przyrządy służące do mierzenia i ważenia. Ciekawostką był przyrząd o nazwie dalmierz. Na zajęciach nie zabrakło ciekawostek ze świata liczb. Okazuje się, że zliczając wszystkie liczby od 1 do 100 uzyskujemy wynik 5050. A googol to liczba, która ma 1 i sto zer.

Wielkim powodzeniem cieszył się konkurs na wyszukiwanie wyrazów zawierających cząstkę STO. Były to np. stopa, stodoła, stokrotka… itp. W tej zabawie też brały udział całe rodziny. Okazuje się, że wyrazów takich jest bardzo dużo. Rekordziście wyszukali ich ponad 100.

Szybko i przyjemnie upływał czas zajęć. Na zakończenie uczniowie wykonali zadanie, polegające na obliczeniu średniej arytmetycznej z podanych liczb, bo taki też był jeden z celów projektu.

Najwięcej emocji wzbudzała ostatnia zabawa, gdzie uczniowie bawili się w wytypowanie 8 z 36 liczb . Odbyło się losowanie liczb. Okazało się, że to nie taka prosta sprawa. Najlepszy wynik to trafienie 4 liczb. 

Na zakończenie projektu wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy.

Dziękuję za wspólnie spędzony mile czas.

                                                                                                        Dyrektor Zepołu Szkolno – Przedszkolnego

                                                                                                                     Elżbieta Borowik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content