Dziadowsko rzecz

To projekt, który będziemy realizować w 2023 roku w ramach programu Społecznych Inicjatyw Społecznych Żywiec Zdrój S.A. – edycja 2023.

Projekt „DZIADOWSKO RZECZ” jest współfinansowany ze środków firmy Żywiec Zdrój S.A. w ramach programu grantowego Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój – edycja 2023”.

Na terenie Gminy Radziechowy-Wieprz w stary i nowy rok po wioskach gonią Dziady Noworoczne.
Na ten moment mamy trzy grupy „Gronicki z Brzuśnika”, „Bratanki z Brzuśnika” oraz „Przybłędy z Przybędzy”.

Realizowany projekt będzie polegał na przybliżeniu mieszkańcom Gminy Radziechowy-Wieprz tradycji kolędowania Dziadów Noworocznych na starym i nowym roku. W ramach projektu zorganizowane zostaną warsztaty tworzenia strojów dziadowskich i robienia batów dla pachołków. Nie zabraknie warsztatów rzeźbienia masek i wykładów z etnografem dotyczących strojów i obrzędowości.

Poprzez działanie chcemy dotrzeć również do starszych ludzi, którzy kiedyś gonili z Dziadami, aby podzielili się swoimi doświadczeniami i wiedzą a nawet fotografiami z tego czasu.

Ważną potrzebą środowiskową jaki i społeczną jest poznanie własnych korzeni i tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie przez naszych przodków.

Serdecznie zapraszamy wszystkich członków grup Dziadów z terenu naszej gminy do współpracy w ramach projektu. Już nie możemy się doczekać pierwszych działań.

One thought on “Dziadowsko rzecz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content