„Dzień z GCKPT”

Możemy oficjalnie pochwalić się kolejnym, bo już drugim spotkaniem z naszymi gośćmi, a mianowicie młodzieżą ze szkoły w Ślemieniu. Dzieki takim odwiedzinom, jesteśmy w stanie nawiązać wiele ciekawych i rozwojowych współprac z sąsiadującymi gminami, co jest naszym celem na nadchodzący nowy rok.

Tym razem grupa spędziła z nami cały dzień. Wizyta rozpoczęła się o godzinie 10:00 wykładem Pana Piotra Klisia – przedstawiciela Polskiego Związku Wędkarskiego z Zabłocia. Pan Piotr opowiedział naszym gościom o nowopowstałym w Centrum Edukacji Ekologicznej w Wieprzu Akwarium Biotopowym – współfinansowanym ze środków firmy Żywiec Zdrój S.A. w ramach programu grantowego Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój – edycja 2022. Młodzież była bardzo ciekawa jak tworzy się takie akwaria, jakie gatunki ryb mogą w nich mieszkać i w jakim celu tworzy się takie właśnie akwarium, oczywiście dostały odpowiedzi na wszystkie pytania. Dzieci mogły też wyjawić nam jak one same mogą dbać o środowisko i co w kierunku ochrony środowiska robią.

Następną atrakcją było wspólne przejście się brzegami Soły i posłuchanie ciekawostek od Pana Piotra na temat rzeki i jej mieszkańców. Pan Piotr poruszył takie tematy jak kłusownictwo, śmiecenie nad rzeką i to jakie konsekwencje może mieć właśnie wyrzucanie śmieci dla nas i dla mieszkańców rzeki.

Po ekologicznym wykładzie Pana Piotra nadszedł czas na zajęcia z Panią Brygidą Murańską o tematyce zielarskiej, które organizowane są od dłuższego czasu w Centrum Edukacji Ekologicznej w Wieprzu. Razem z prowadzącą ruszyliśmy na poszukiwanie ziół w terenie, gdyż nasz rejon jest bogaty w tego rodzaju roślinność. Spacerowaliśmy ulicami Wieprza, które zaprowadziły nas aż do podnóży góry Grojec. Tam znaleźć mogliśmy między innymi skrzyp polny, rdest ostrogorzki, i wiele innych rodzajów ziół. Dzieci mogły skosztować pysznogłówki, która działa jak lek przeciwbólowy na gardło, zobaczyły również parę rodzajów mięty oraz geranium, nagietka, bazylię. W drodze powrotnej młodzież, by się rozgrzać spróbowała w CEE herbat ziołowych z nagietka, mięty i melisy.

Po ziołowym zawrocie głowy i wyprawie w ich poszukiwaniu, wszyscy byli bardzo głodni i zmęczeni, więc razem udaliśmy się na obiekt Infrastruktuty Okołoturystycznej w Wieprzu, gdzie czekały na nas pyszne kiełbaski z grilla i ciepłą herbatkę. Co mniej zmęczeni mogli jeszcze podsycić swój apetyt grą w koszykówkę lub ćwicząc na siłowni zewnętrznej obecnej na terenie obiektu.

Kiedy wszyscy byli już najedzeni i w pełni sił, ruszyliśmy na ostatnie już tego dnia wyzwanie, czyli obróbkę wełny. Nasi goście sami wyprali, gręplowali, a nawet uprzędli wełnę. We wszystkich tych czynnościach służył im pomocą i radą Pan Wiesław Pawlus nasz ludowy twórca z terenu Wieprza, znawca tematu.

Mamy nadzieję, że dzień spędzony w Gminnym Centrum Kultury, Promocji, Turystyki w Gminie Radziechowy- Wieprz, był owocny, pełen wyzwań i atrakcji, których nie wszędzie można doświadczyć.

Liczymy na kolejne takie spotkanie i oczywiście zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych. . Do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content