Majówki ZR „Grojcowianie”

„Grojcowianie służą przede wszystkim mieszkańcom naszej gminy. No i tak my se umyśleli, że zawsze się staramy być tam, gdzie są mieszkańcy, żeby być z ludźmi, nie o to chodzi, żeby jeździć i po świecie fruwać. I i za granicą, ino cy gdzie w Polsce, ale przede wszystkim, żeby być ze społecznością, nasą wiejską. I tak od kiedy się do, to organizujemy majówki przy kaplickach.” – Jadwiga Jurasz 

W tym roku majówka z ZR „Grojcowianie” odbyła się już w Brzuśniku a poniższą relację możecie oglądać z Wieprza. 

Kaplica powstała w 1886 r. na granicy placów Pustków i Krzusów, a wybudowana została przez Pana Wojciecha Urbasia z Wieprza, który to niegdyś znalazł krzyż na brzegu rzeki Soły i postanowił, że w tym właśnie miejscu powstanie kaplica.

Do wybudowania kaplicy przyłożyło się wielu mieszkańców Wieprza. Do niedawna dzwon w kaplicy wyznaczał mieszkańcom Wieprza godz.: 6:00, 12:00 i 18:00, by ci nie zapomnieli o codziennych obowiązkach i oddawali swoją pracę Bogu. 

W ostatnich latach z inicjatywy Pań Jadwigi Kliś i Genowefy Pietraszko wyremontowano kaplicę. Na ten remont składali się mieszkańcy Wieprza, potomkowie tych, którzy niegdyś tę kaplicę wybudowali. 

„Historia nie raz zatacza koła. A swoją pracę i piękne majowe śpiewanie oddać należy w ręce Matki Maryi i Boga.” – mieszkaniec Wieprza.

AZK

źródło: facebook i youtube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content