Pokaz i warsztaty „MASKA”

Za nami kolejny pokaz i warsztat, który odbył się w ramach projektu „Szlak Beskidzkich Murali w Gminie Radziechowy-Wieprz”. Tym razem warsztaty poświęcone były tematyce rzeźby w drewnie – MASCE.
Warsztaty prowadzili Pan Bartłomiej Potasiak i Pan Marek Płoskonka – wybitni artyści z terenu Powiatu Żywieckiego.

Wydrążona w jednym kawałku drewna, maska obrzędowa z okolic Żywca nawiązująca do tradycji kolędniczych tzw. „Dziadów Żywieckich”. Na warsztatach mogliśmy zobaczyć, jak projektuje się maskę i z jakiego drewna, jak ważne są kolory i kształty, które ściśle związane są z tradycją kolędniczą w naszym regionie.

Każdy z uczestników mógł sam spróbować wyrzeźbić maskę za pomocą dłuta oraz spróbować swoich sił w płaskorzeźbie i malowaniu drewnianych rzeźb.

Drewno to trudny, ale piękny materiał do pracy. Nie wystarczy chwycić kawałek drewna, trzeba go najpierw poznać. Zobaczyć w którą stronę układają się słoje, gdzie są sęki i czy można je wykorzystać w rzeźbie maski.

Liczymy, że już niebawem będzie można znów uczestniczyć w podobnych warsztatach, a tymczasem zapraszamy do fotorelacji i na kolejne działania związane z projektem „Szlak Murali Beskidzkich w Gminie Radziechowy-Wieprz”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content