RADZIECHOWY

Radziechowy to jedna z najstarszych wsi na Żywiecczyźnie, w której widać wiele śladów po nawiedzających ją wydarzeniach historycznych. Dowodem tego są znajdujące się tutaj liczne obiekty małej architektury sakralnej takie jak Kaplica p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej z 1868 r. na Foksowej Kępie. Powstała ona w 1868 r. w miejscu upamiętniającym bitwę górali z wojskami szwedzkimi, o czym legendy krążą do dziś. Tutaj też znajduje się najstarszy na terenie gminy Kościół p.w. św. Marcina, którego początki budowy datuje się na przełom XIV i XV w.

Punktem przyciągającym wielu turystów i pielgrzymów jest znajdująca się w Radziechowach góra Matyska nazywana „Golgotą Beskidów”. To z Radziechów biegnie także szlak turystyczny na Magurkę Radziechowską, Wiślankę i dalej na Baranią Górę lub Skrzyczne. Miejscowość posiada wielu wybitnych mieszkańców – tu żyła i tworzyła znana twórczyni ludowa Pani Stanisława Juraszek– znamienita bibułkarka i gawędziarka regionalna.

Na terenie miejscowości swoją siedzibę mają: Gminna Biblioteka Publiczna w Radziechowach, Stowarzyszenie Dzieci Serc, Zespół Pieśni i Tańca JODEŁKI im. Marii Romowicz, Koło Gospodyń Wiejskich z Radziechów, Ochotnicza Straż Pożarna, a także działająca od lat Orkiestra Dęta.