WERNISAŻ – Kinga Suchodolska

Serdecznie zapraszamy na kolejny z cyklu wernisaż, tym razem Pani Kingi Suchodolskiej z Wieprza.

Kinga Suchodolska urodziła się w Żywcu w 1979 r. w bardzo malowniczym miejscu jakim jest Beskid Żywiecki.

Swoją przygodę z malarstwem zaczęła niedawno, cztery lata temu. W młodości artystka dużo rysowała kredkami pastelowymi. Wiele z tych prób zachowało się do dziś – rysunki nawet na zwykłych kartkach z zeszytu. Nigdy jednak nie zajmowała się malarstwem. 

Dopiero mając własne dzieci, robiąc z nimi i dla nich różne prace plastyczne, pani Kinga obudziła w sobie na nowo tkwiące gdzieś w sercu pokłady artystycznych działań. Pierwszy pędzel, a dokładnie trzy pędzle i trzy farby olejne, kupiła sobie sama, zaczęła malować, poznawać kolory i eksperymentować, krok po kroku. Do dziś odkrywa na czym polega malowanie. Każdy obraz to miejsce niesamowitej przygody, próba zamknięcia pewnej myśli, wrażenia, ale również zderzenie ręki i spontanicznego gestu.

Jestem artystką samoukiem; tworzę obrazy w technice olejnej. Dzieciństwo spędziłam za zabawach w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Malownicze góry i bliskość natury sprawiły, że z pewnością do dziś przyroda, ogród daje mi dużo sił i podszeptów twórczych. Lubię góry, skały, różne kolory ziemi, piasku… Jest to na pewno coś, z czym się w pełni identyfikuję, z czym się utożsamiam – z tego czerpię inspirację.

Sztuka rodzi się z różnych światów, w zabitych deskami wsiach i w metropoliach. Może ogarniać najmniejszy kawałek ziemi i cały kosmos.

„Gdziekolwiek spełnia się ludzki los – tam jest źródło sztuki” jak pisał W. Myśliwski.

Moja artystyczna prawda czerpie bardzo często z banalnego czy wręcz pospolitego doświadczenia. Niełatwo uchwycić dzikość górskiej rzeki, błądząc jak w falach w plamach, liniach i formach. Pędzel czasem płynie samowolnie, nieposłusznie jak ona. Rzeka Soła dla mnie była od zawsze. Nieprzerwanie obok, stale swym biegiem wyznaczając kolejne lata i pory roku. Niesie swym nurtem dziś, wczoraj i jutro.

„Wielka rzeka niesie nas
Płynie wytrwale
Toczy dalej swój bieg
Nie zdołamy drugi raz
Spojrzeć na znany
Kiedyś spotkany brzeg
Z dniem, z każdym dniem świat staje się
Cieni grą
Ciszą złą
Coraz więcej za nami strat
Milkną czyjeś bliskie głosy sprzed lat
Wielka rzeka
Z dniem, z każdym Twym dniem
Niesie Cię rzeki tej nurt”

  • 2021 r. – pierwsze miejsce za obraz „Snopki” w konkursie „Przyroda wokół nas” Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu.
  • 2022 r. – pierwsze miejsce w XXII Ogólnopolskim Konkursie Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej w Strumieniu za obraz „Nad brzegiem rzeki”.
  • 2022 r. – pierwsze miejsce w XXVIII Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka, organizowanego przez Miejski Dom Kultury – Dom Kultury Włókniarz w Bilesku-Białej za pejzaż zatytułowany „Chmury nad polem”.
  • 2023 r. – wystawa indywidualna zorganizowana przez Galerię Sztuki na Zdrojowej z Ośrodka Promocji Gminy Jaworze.
  • 2023 r. – udział w wystawie XXIX Konkursu Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka w Bielsku – Białej.

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content