Zaduszki Narodowe- ,,Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach”

Zaproszenie na XVIII Zaduszki Narodowe w Radziechowach na Matysce oraz wmurowanie Aktu Erekcyjngo pod budowę pomnika znaku ,,Polski Walczącej”.

To patriotyczno – religijne przedsięwzięcie będzie podsumowaniem organizowanych przez 17 lat uroczystości. Chcemy jeszcze raz ,,Zawołać po Imieniu” wszystkie Te Osoby, które tak usilnie ówczesna władza starała się wymazać z naszej pamięci. Podczas tegorocznych zaduszek pod tytułem ,,Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach” Z. Herberta przypomnimy:

1. Bohaterską postawę trzech uczennic LO w Chorzowie, które jako jedyne zaprotestowały przeciwko zmianie nazwy Katowic na Stalinogród w 1953 r. Jedną z nich była Natalia Piekarska – Poneta, rodem z Jeleśni.

2. Więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, którzy podczas ,,Marszów Śmierci” byli mordowani przez żołnierzy niemieckich

3. Lotników, Spadochroniarzy i Obsługę maszyn lotniczych walczących podczas II wojny światowej w tym; gen. Stanisława Sosabowskiego, organizatora i dowódcę 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, z którą walczył w bitwie o Arnhem i jego żołnierza Karola Tlałkę, spadochroniarza spod Arnhem, naszego rodaka, który spoczywa na radziechowskim cmentarzu oraz Eugeniusza Horbaczewskiego ps. „Dziubek” kapitana pilota Polskich Sił Powietrznych, majora Królewskich Sił Powietrznych, asa myśliwskiego II wojny światowej, kawalera Krzyża Złotego Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Przebieg uroczystości:

godz. 9 : 45 Powitanie gości, w tym przedstawienie grup rekonstrukcyjnych. Utworzenie kolumny marszowej, według lat organizowanych Zaduszek Narodowych, od 2005 r.

godz. 10:40 Spektakl plenerowy ,, Potop szwedzki na Żywiecczyźnie”

godz. 12:00 Msza Św. w intencji Ojczyzny i pokoju na Świecie

godz. 13:05 Wmurowanie ,,Kamienie Węgielnego” pod pomnik ,,Polski Walczącej” i odczytanie Apelu Poległych Ad. 2 a. inscenizacja bitwy uwolnienia króla Jana Kazimierza z rąk Szwedówb. życie w zamku żywieckimc. Król Jan Kazimierz pisze uniwersał do mieszczan, chłopów by szli na odsiecz Częstochowied. życie w XVI wsi, ks. Stanisław Kaszkowic, wyrusza z góralami na odsiecz Częstochowie, w czasie marszu zadaje dotkliwe straty wojskom szwedzkim prowadząc walki podjazdowe, a w Wieluniu dokonuje brawurowych akcji. e. Szwedzi w odwecie za dotkliwa porażkę poniesiona z rak górali, palą radziechowską wioskę f. Obrona Częstochowy, rola O. Kordeckiego w odstąpieniu Szwedów od Jasnej Góry. g. Poloneza czas zacząć tańczą wszyscy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content