17 czerwca 2024 roku stanęli w Katedrze św. Jakuba

Przygotowania do wyjazdu na Camino były w pełnym toku. Roman Wiśniewski, partner klubowy z RKB „BACA”, przekazał paszport, oryginalną muszlę św. Jakuba i przewodnik. Wyruszali w dwójkę, Roman jako nawigator i logistyk oraz Edward Dudek, znany jako Baca, przewodnik i człowiek nadający tempo marszu.

Trasa obejmowała Camino del Norte z Irun we Francji do Santiago de Compostela, mierzącą 853 km. Startowali z Katowic 22 maja, podróżując FLiX busem do San Sebastián, aby 24 maja dotrzeć na start i zapoznać się z trasą nadmorską. Planowali dotrzeć do Santiago po 24 dniach.

Wyzwanie było ambitne, ale już w zeszłym roku pokonali z Romanem Główny Szlak Beskidzki – 555 km w 17 dni, mimo 13 dni deszczu, burz z piorunami i porwistego wiatru. Camino było kolejnym marzeniem Edwarda Dudka. W ubiegłym roku pokonał Mały Szlak Beskidzki i Główny Szlak Świętokrzyski z nowym przyjacielem podróży Krzysztofem Walą. W tym roku rozpoczęli Główny Szlak Sudecki, ale kontuzja Krzyśka zmusiła ich do powrotu. Ponadto Edward ma ukończone 109 ultramaratonów i 108 maratonów, w tym Hiroszima-Nagasaki w Japonii, 465 km.

Roman i Edward ukończyli w tym roku 70 lat, do tego P. Edek przed dwoma laty przeszedł rozległy zawał serca. Wybierając się na ten wyjazd chcieli podziękować Bogu za przeżyte lata. Prosili, aby trzymać za nich kciuki, aby ich misja się powiodła.

Podczas podróży przez różne miejsca, nieustannie myśleli o bliskich i doceniali ich obecność w życiu. San Sebastián, znane również jako Donostia, to jedno z najpiękniejszych miast Hiszpanii, zachwycające swoim urokiem, kulturą i wyjątkową atmosferą. Bilbao, największe miasto Kraju Basków, to miejsce o niezwykłej historii, nowoczesnej architekturze i bogatej kulturze.

W trakcie pielgrzymki po przebyciu ponad 400 km, przekraczając rzekę łączącą arturiański i galicyjski brzeg, weszli do Galicji – regionu, gdzie znajduje się Santiago de Compostela, cel naszej pielgrzymki. Po 18 dniach pielgrzymowania pokonaliśmy 700 km.

Kiedy rozpoczynali Pielgrzymkę Camino de Santiago, nie mieli pojęcia, że będzie to tak trudne wyzwanie. 854 kilometr na górzystej trasie, w deszczu, błocie, kamieniach, schodach, skałach, słońcu, a nawet w zimnie. Brak miejsc w albergue i hotelach zmuszał ich do spania na plaży. Dziś mogą powiedzieć, że z pomocą Boga i dobrymi słowami dotarli do Santiago.

Po 25 dniach pełnych wyzwań, pielgrzymi z Rodziny Klubu Biegacza „BACA”, Roman Wiśniewski i Edward Dudek, dotarli do Katedry w Santiago. Pokonaliśmy trasę Camino del Norte, mierzącą 854 km, w różnych warunkach pogodowych – deszczu, zimnie i słońcu. Trudna trasa była prawdziwą walką z bólem i własnymi słabościami.

17 czerwca 2024 roku stanęli w Katedrze św. Jakuba, by uczestniczyć we mszy świętej. Przeżyliśmy niezapomniane chwile, podziwiając kunszt odpalenia kadzidła oraz wsłuchując się w cudowną muzykę. Bogu niech będą dzięki za ten niezwykły czas i bezpieczne dotarcie do celu.

Serdecznie gratulujemy Panu Edwardowi Dudkowi i jego towarzyszowi, Romanowi Wiśniewskiemu, niesamowitej determinacji i chęci, które pozwoliły osiągnąć tak imponujący cel.
Wasza pielgrzymka Camino del Norte to dowód na to, że siła woli i współpraca mogą pokonać każdą trudność.

Podjęliście wyzwanie pełne nieprzewidywalnych warunków i wytrwaliście mimo zmęczenia, bólu i kapryśnej pogody. Wasza podróż jest inspiracją dla nas wszystkich. Pokazaliście, że prawdziwe marzenia można realizować, niezależnie od przeszkód.

Życzymy Wam dalszych sukcesów i wielu równie wspaniałych przygód w przyszłości. Wasze osiągnięcie jest powodem do dumy i ogromnym źródłem motywacji. Jeszcze raz gratulujemy i dziękujemy za pokazanie, że z determinacją i chęcią można dokonać rzeczy niezwykłych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content