Zapraszamy na zajęcia

Już od 20 września rusza kampania edukacyjna związana z projektem o tytule „Akwarium Biotopowe” – Projekt „Akwarium Biotopowe” jest współfinansowany ze środków firmy Żywiec Zdrój S.A. w ramach programu grantowego Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój – edycja 2022”.

Projekt miał na celu stworzenie akwarium środowiskowego, przedstawiającego dno rzeki Soły. Akwarium powstało dzięki pomocy Pana Piotra Klisia wraz z Polskim Związkiem Wędkarzy w Zabłociu oraz przyjaciół. Ogromną pomocą wykazali się również Druhowie z OSP w Wieprzu, którzy pomogli z napełnieniem akwarium wodą. Oficjalne odsłonięcie akwarium odbyło się 20 sierpnia podczas Święta Soły. W tym wydarzeniu uczestniczyli Wójt Gminy Radziechowy-Wieprz Pan Maciej Mika, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Pani Agnieszka Biegun oraz Dyrektor Fabryki Żywiec Zdrój S.A. w Gminie Radziechowy Wieprz Pan Michał Całus. W tym dniu odbyły się również zawody wędkarskie PZW Zabłocie na rzece Sole o Puchar Wieprzanek. Był to dzień pełen wrażeń i choć pogoda nie była łaskawa to na festynie organizowanym przez Stowarzyszenie Wieprzanki z Wieprza zebrało się sporo osób. Można byli skosztować pstrąga wprost spod ręki Pani Anety, która od lat jest członkinią Stowarzyszenia.

Projekt „Akwarium Biotopowe” jest współfinansowany ze środków firmy Żywiec Zdrój S.A. w ramach programu grantowego Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój – edycja 2022”.

Kolejnym krokiem do realizacji projektu jest kampania edukacyjna dla podopiecznych szkół, przedszkoli ale również dla osób dorosłych. Pragniemy uwrażliwić mieszkańców Gminy Radziechowy-Wieprz, ale również turystów na piękno rzeki Soły i jej mieszkańców. Akwarium Biotopowe to jedynie namiastka tego co można zobaczyć nad rzeką Sołą. Jej naturalne środowisko niejednokrotnie potrafi zachwycić. Szczególnie piękne wschody nad rzeką, czy urocze zachody a nawet zmiany pór roku w swoich fotografiach zatrzymał Pan Marek Żur, który z rzeką Sołą jak sam mówi „zna się od dzieciństwa”.

Wystawę fotografii Pana Marka Żura można oglądać w Centrum Edukacji Ekologicznej w Wieprzu.

„Nie raz kapryśna, wzburzona niesie ze sobą wszystko to co pozbiera po drodze. Czasem leniwa i ciepła, można się wtedy nawet wykąpać” – mówi Pan Marek. Do końca listopada można oglądać zdjęcia Pana Marka Żura w Centrum Edukacji Ekologicznej w Wieprzu. Wystawa w całości poświęcona jest tematyce rzeki Soły.

Serdecznie zapraszamy na zajęcia edukacyjne, grupowe i indywidualne poświęcone właśnie rzece i akwarium. Warto zobaczyć jak wygląda namiastka naturalnego środowiska zamknięta w kostce o pojemności 600l. Jak dobrze się przypatrzeć to w akwarium można dostrzec najróżniejsze organizmy. Zachęcamy do umawiania się telefonicznie lub mailowo. Jesteśmy dla Was i dla Was tworzymy nowe.

AZK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content