Za nami już trzy edycje programu grantowego realizowanego na Żywiecczyźnie przez firmę Żywiec Zdrój S.A. LIS swój skrót bierze oczywiście od nazwy: Lokalne Inicjatywy Społeczne. Jednak kryje on w sobie coś więcej – zasadnicze komponenty programu, jakimi są: Liderzy, Innowacje i Społeczność. Ponieważ LIS to właśnie: LIDERZY, którzy dzięki INNOWACYJNYM projektom działają na rzecz SPOŁECZNOŚCI. Poznajmy więc LIS-a na nowo i przyjrzyjmy się liderskim projektom.
Działania realizowane w ramach konkursu Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój nie byłyby możliwe, gdyby nie LIDERZY. To oczywiste. Wśród kilkudziesięciu projektów LIS-a jest jednak wiele takich, które nierozerwalnie związane są z charyzmą, energią i umiejętnościami konkretnych osób. Program nastawiony jest bowiem nie tylko na dofinansowywanie projektów mających na celu wspieranie lokalnej społeczności, ale także na dotarcie do osób, których chęć do działania i niezwykłe pomysły pozwolą stawić czoła wyzwaniom powiązanym z kategoriami.
Z roku na rok projektów przybywa, a wraz z nimi pojawiają się kolejni liderzy. Stopniowe podnoszenie poprzeczki w przygotowaniu projektów, realizacji zaplanowanych działań i ich rozliczaniu, daje przestrzeń liderom do realizacji coraz bardziej ambitnych pomysłów i planów. To wstęp do kolejnych wyzwań, również tych niekoniecznie związanych z grantami.
Efekty projektów liderskich robią wrażenie. W gminie Węgierska Górka Prezes Koła PTTK Tadeusz Gołuch stworzył nowy szlak – „Ścieżkę do pięknych drzew”, po którym oprowadza dzieci i młodzież. W gminie Radziechowy-Wieprz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Agnieszka Biegun zmobilizowała mieszkańców do zrewitalizowania terenów łęgowych nad rzeką Sołą. Dziś jest tam piękny park, w którym mieszkańcy wypoczywają, dowiadują się nowych rzeczy i czerpią radość z obcowania z przyrodą. W gminie Jeleśnia Monika Wróbel razem z Fundacją „9Sił” koordynowała powstanie galerii historycznych zdjęć, do których dotarła przekonując tutejszych mieszkańców, aby podzielili się swoimi archiwami. Z kolei Piotr Nawalkowski, Prezes Stowarzyszenia POLARIS – OPP wspólnie z jego członkami i wolontariuszami, stworzył stację monitoringu środowiska, dzięki której młodzież mogła samodzielnie prowadzić badania i obserwacje.
Rafał Bałaś, razem z Fundacją Energia Społeczna przeprowadził w gminie Jeleśnia cykl warsztatów ekologicznych. Uczestnicy dowiedzieli się jak codziennymi wyborami i działaniami pozytywnie wpływać na środowisko, jak przeciwdziałać i zapobiegać problemom ekologicznym. W placówkach szkolnych założone zostały nieformalne koła ekologiczne, których członkowie zostali zaproszeni do grupy „Czyste Beskidy – Ekoliderzy”, gdzie wspólnie mają możliwość wymieniać się doświadczeniami i wzajemnie się inspirować. – Część z uczestników projektu została wolontariuszami podczas akcji Czyste Beskidy Festiwal. Fakt ten uznaję za sukces przeprowadzonych wcześniej warsztatów – to dowód na skuteczne działania w zakresie kształtowania aktywnych proekologicznych postaw wśród dzieci i młodzieży z regionu – podkreśla.
To tylko niektóre w przykładowych projektów, które choć realizowane były we współpracy z lokalną społecznością, nie byłyby możliwe do przeprowadzenia, gdyby nie LIDERZY – ich pomysły, energia i determinacja do osiągnięcia założonych celów. Jeśli chcecie poznać je wszystkie, odwiedźcie stronę LIS i wejdźcie w zakładkę LIDERZY.
Odwiedzajcie nas na bieżąco i szukajcie informacji o kolejnych edycjach LIS.
O programie:
Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój S.A. cieszą się na Żywiecczyźnie dużą popularnością. Łącznie podczas trzech edycji do programu zgłoszono ponad 120 wniosków w 4 kategoriach: natura, zdrowie, bezpieczeństwo oraz kultura. Z tej liczby zrealizowano aż 46 projektów. Beneficjentami grantów zostały lokalne szkoły, przedszkola oraz fundacje i stowarzyszenia działające na terenie gmin: Jeleśnia, Radziechowy-Wieprz oraz Węgierska Górka.
foto
lis_mapa:
Efekty liderskich projektów grantowych realizowanych na Żywiecczyźnie w ramach Lokalnych Inicjatyw Społecznych Żywiec Zdrój, lata 2018-2020.
lis_liderzy1:
Rafał Bałaś przy wsparciu żony i przyjaciół, wspólnie z Fundacją Energia Społeczna od lat prowadzi akcję Czyste Beskidy, która w świecie miłośników gór zatacza coraz szersze kręgi.
lis_liderzy2: Tadeusz Gołuch wcielił w życie pomysł na unikatową ścieżkę tematyczną. Dziś oprowadza po niej młodzież i turystów.