Czuwaj!


                        Z tej strony harcerze z XIII Drużyny Harcerskiej ‘TERRA’ działającej na terenie Wieprza. Należymy do hufca ZHP Węgierska Górka. Nasza drużyna działa od roku – dokładnie od października 2021 – i zrzesza młodzież od 10 roku życia wzwyż. Nazwa pochodzi z łaciny i oznacza ‘Ziemia’, ponieważ nasza drużyna chce stawiać na budzenie świadomości ekologicznej i naukę związaną z ochroną środowiska – oczywiście jako dodatkowy, ale równie ważny punkt naszego działania. 

“Misją Związku Harcerstwa Polskiego jest wychowywanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru poprzez stawianie wyzwań.” Harcerze to ludzie nieustannie szukający pola służby, czyli sytuacji, w której mogą dać coś od siebie i możliwości rozwoju. Harcerstwo pozwala poszerzać horyzonty dzięki rozwijaniu tego co w nas dobre i pracy nad tym, co chcemy w sobie zmienić. Na zbiórkach i biwakach drużyny uczymy się wielu przydatnych umiejętności takich jak terenoznawstwo (wyznaczanie kierunków, nauka rozpalania ogniska, wyznaczanie długości rzeki, poznawanie znaków patrolowych), pierwszej pomocy – dzięki częstym szkoleniom i grom tematycznym uaktualniamy tę wiedzę, co więcej po ukończeniu specjalnego kursu I Pomocy możemy zdobyć tytuł Ratownika ZHP. Uczymy się także historii i tego jak ją upamiętniać, aby tworzyć lepsze jutro. Harcerstwo wpływa na wszystkie z możliwych aspektów rozwoju, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie, natomiast harcerstwo jest dla ludzi wytrwałych, szukających przygód, lubiących być blisko natury i chcących nieść chętną pomoc bliźnim. Harcerstwo uczy także samodzielności – zachęcamy harcerzy do opanowania nowych umiejętności, co w dużej mierze przekłada się później na ich poczucie własnej kompetencji.

Jako drużyna często organizujemy lub angażujemy się w akcje charytatywne tj. WOŚP, Szlachetna Paczka czy kiermasze ciast, z których dochody są przekazywane na wyznaczony cel. W zeszłym roku przeprowadziliśmy także warsztaty świąteczne dla Stowarzyszenia “Dzieci Serc” z Radziechów oraz zorganizowaliśmy paczki świąteczne dla dzieci z domu dziecka. Nie zwalniamy w czynieniu dobra! 

W tym roku harcerskim czekają nas nowe przygody, niezapomniane biwaki i wiele radosnych, pełnych braterstwa chwil. Jeśli chcesz – dołącz do nas! 

Druhna,
Przewodniczka Nina Stępień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content