Właściwości WEŁNY

W projekcie realizowanym w ramach programu grantowego Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój – edycja 2022. Pragniemy przybliżyć państwu temat Wełny owczej w życiu codziennym.

Mimo iż nie do końca jesteśmy w stanie ocenić początki przygody człowieka z wykorzystaniem produktu pochodzenia zwierzęcego jakim jest wełna, funkcjonuje ona w naszym życiu do dziś i stanowi nieocenione źródło ekologicznej alternatywy dla syntetycznych zamienników.

Owce które widzimy dzisiaj na pastwiskach nie przypominają swoich pierwszych  przodków, wyglądały bardziej jak dzisiejsze dzikie muflony korsykański, z których nie da się pozyskać wełny użytkowej.

Wełna ma szereg właściwości i zastosowań które pomagają nam w codziennym  życiu i nie chodzi tutaj tylko o wyroby tekstylne jak skarpetki, koce, pościele, materace, dywany, czy nawet spodnie. Ubrania z niej wykonane będą w czasie zimy doskonale chroniły nas przed mrozem. Natomiast w czasie upalnego lata zminimalizują  oddziaływanie gorącego powietrza, co wpłynie na nasz większy komfort termiczny. Fakt ten powszechnie wykorzystuje się przy produkcji bielizny termoaktywnej i  ubranek dla dzieci. Wełna nie pochłania również nieprzyjemnych zapachów i jest łatwa w utrzymaniu.

Produkt ten jest wykorzystywany również w przemyśle budowlanym jako świetny izolator temperatury przy ocieplaniu budynków, jest ona idealnym i ekologicznym zamiennikiem dla wełny szklanej, która nie wpływa korzystnie na zdrowie człowieka. 

Kolejna wspaniała właściwość wełny to pochłanianie przez nią dzwięków, czyli wytłumianie. Jest wykorzystywana przy produkcji paneli akustycznych, a także co ciekawe, jest jednym z elementów wypełnienia głośników niektórych firm, co powoduje pochłanianie drgań jakie pojawiają się w tym sprzęcie, co za tym idzie dźwięk z takiego głośnika jest czystszy.

Dzięki swojej biodegradowalności może zostać dobrym wsparciem przemysłu roślinnego, podczas rozkładu uwalnia do ziemi składniki odżywiające rośliny. Jest również środkiem zapobiegającym rozwojowi chwastów, o nazwie geotekstylia – są to najczęściej maty naziemne, które w prosty sposób można poddać czyszczeniu, co łączy się z łatwością ich utrzymania.

Projekt pn. AKWARIUM BIOTOPOWE jest współfinansowany ze środków firmy Żywiec Zdrój S.A. w ramach programu grantowego Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój – edycja 2022.

Ciekawe zastosowanie wełna znalazła również przy produkcji akumulatorów. W takich akumulatorach ma stabilizować temperaturę, a także jako materiał o wysokim współczynniku dielektrycznym być dobrym absorbentem orgonu. To już dosyć skomplikowane zagadnieie, jednak pokazuje jak szerokie i ważne zastosowania ma dla nas wełna.

Jak widzicie wełna przewija się w naszym życiu na każdym kroku, a jej zastosowania są tak szerokim tematem, że ciężko ująć wszystkie w jednym artykule. O wełnie dowiecie się więcej w nastepnych tekstach, a czeka nas jeszcze wiele zagadnień więc szykujcie się na kolejną dawkę wiedzy o tym wspaniałym surowcu.

Weronika Rozmus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content