KONCERTY

Tradycyjne spotkanie beskidzkich gawędziarzy i muzyków, w którym uczestniczą dzieci, młodzież i dorośli.

 

Koncert laureatów 28. Posiadów Gawędziarskich

30. Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych i Śpiewu Tradycyjnego

w Bielsku-Białej

W niedzielę, 17 i 24 listopada w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej oraz w Wieprzu k. Żywca odbyły się koncerty, podczas których zaprezentowali się laureaci 28. Posiadów Gawędziarskich i 30. Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych i Śpiewu Tradycyjnego.

Głównym celem konkursu jest popularyzowanie autentycznej muzyki i twórczości ludowej, a także ożywianie i podtrzymywanie ludowego muzykowania i tradycji gawędziarstwa.

Podczas imprez można było zobaczyć na żywo najlepszych muzykantów i gawędziarzy z Beskidów, którzy zaprezentowali archaiczne i współczesne góralskie melodie i gawędy. W tym roku, po raz pierwszy zaprezentowali się także śpiewacy i grupy śpiewacze.

KOncerty przygotowane zostały przez GCKPT Radziechowy-Wieprz oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. W trakcie koncertów odbywały się targi sztuki ludowej, na których było obecnych 6 twórców prezentujących m.in. instrumenty gliniane, ceramikę, malarstwo ludowe, zabawki tradycyjne, a także kilku lokalnych autorów książek o tematyce historyczno – regionalnej. Po koncercie i rozdaniu nagród zorganizowany został bufet z potrawami regionalnym dla uczestników jak i licznej publiczności. Koncert rozpoczął się o godz. 16:00 na sali Domu Ludowego w Wieprzu i trwał do ok. godz. 18:00. Podczas koncertu odbyło się oficjalne otwarcie wystawy fotograficznej. Każdy z instruktorów warsztatów oraz zgłaszający uczestników otrzymali dyplomy wraz z podziękowaniem za kultywowanie tradycji ludowych. Dyplom w dowód uznania otrzymali szczególnie zasłużeni gawędziarze i muzycy.

Podczas obu Koncertów Laureatów można było podziwiać wystawę fotograficzną, składającą się z 24 fotografii przedstawiających uczestników konkursów kulturowych ubiegłych lat. Niektórych z przedstawionych na fotografii osób już nie ma wśród nas, jednak pozostawili po sobie ślad w postaci twórczości muzycznej czy gwarowej. Wystawa powstała w ramach zadania – piękny zbiór fotografii upamiętniający lata tradycji. Podczas Koncertu w Wieprzu odbyło się oficjalne otwarcie wystawy oraz poczęstunek jubileuszowym tortem. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. I choć zadanie się kończy, wystawa (same fotografie) wyruszają promować Posiady Gawędziarskie i Konkurs Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych i Śpiewu Tradycyjnego do Gminnego Ośrodka Kultury w Jeleśni oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Milówce. Swoje zainteresowanie fotografiami wyraził również Ośrodek Kultury w Suchej Beskidzkiej. Fotografie wykonane zostały przez M. Jurasza, A. Dyla, D. Kocembę oraz D. Franka.

Już dziś zapraszamy za rok nie tylko do wzięcia udziału w konkursach, ale również do słuchania piękne kultury beskidzkiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


miejsca: Jeleśnia, Milówka, Wieprz, Bielsko-Biała
data: 9-10 listopada 2019 – konkurs
17 listopada 2019 – koncert laureatów
24 listopada 2019 – koncert finałowy

sekretariat imprezy:
Regionalny Ośrodek Kultury
43-300 Bielsko-Biała, ul. 1 Maja 8
tel. 33-812-69-08, 33-822-05-93
e-mail: rok@rok.bielsko.pl
www.rok.bielsko.pl

Wnioskobiorca:
Gminne Centrum Kultury Promocji Turystyki Radziechowy-Wieprz
Wieprz 700
34-382 Bystra
email: biuro@cowkulturze.pl

fot: Daniel FranekOkiem Fotoreportera 


Dodaj komentarz