WIEPRZ

 

Wieś położona u podnóża góry Grojec (612 m n.p.m.)wzdłuż prawego brzegu rzeki Soły. Jest to doskonała baza turystyczna i miejsce, w którym warto skorzystać ze szlaków rowerowych, możliwości wędkowania w nurcie górskiej rzeki, czy też aktywnie wypoczywając w górach. Wieprz posiada nie tylko liczne bogactwa naturalne, ale również kulturalne – spacerując po uroczej wiosce można napotkać wiele przykładów dawnego budownictwa oraz stare kapliczki i krzyże przydrożne. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Kaplica z 1886 r. przy ul. Żywieckiej, która prezentuje niezwykłe bogactwo architektoniczne. Uwagę przykuwa również wnętrze Kościoła Parafialnego p.w. Niepokalanego Serca NMPz lat 50 – 70 XX w. zdobione polichromiami sgraffito powstałymi w 1963 roku.

Oprócz zabytków, Wieprz posiada także Nowoczesny obiekt infrastruktury aktywnego wypoczynku– znajdują się tu boiska do piłki siatkowej oraz boisko wielofunkcyjne. W obrębie infrastruktury mieści się również plac zabaw dla najmłodszych, szachownica i kort tenisowy. Na terenie obiektu skorzystać można również z zadaszonego miejsca do grillowania.

Warto wspomnieć o mieszkańcach tej wioski, którzy zrzeszeni w różnych organizacjach, stanowią ważny element w życiu kulturalnym gminy. Wielu wspiera także rozwój dzieci i młodzieży w kierunku kultywowania tradycji naszego regionu. W 1995 r. w Wieprzu z inicjatywy KGW powstał prosperujący do dziś Zespół Regionalny Grojcowianie. Stąd pochodziła niezwykła jak na swoje czasy kobieta – Pani Anna Ficoń – wybitna rzeźbiarka ludowa, a nadal tworzy tu wielu uzdolnionych twórców m.in. bibułkarz, hafciarz i gawędziarz – Pan Wiesław Pawlus.

Swoją siedzibę na terenie Wieprza mają:Urząd Gminy, Gminna Biblioteka Publiczna, Koło Gospodyń Wiejskich z Wieprza, Stowarzyszenie Wieprzanki, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Stowarzyszenie Hodowców Gołębi.