Koniki, kotki, bociany i koguciki… wszystko to z drewna. W ramach projektu „Szlak Beskidzkich Murali w Gminie Radziechowy-Wieprz”. w dniu 29 października można było na żywo zobaczyć jak powstają drewniane zabawki. Państwo Łoboz z Pewli Małej od lat prowadzą rodzinną firmę w której już czwarte pokolenie tworzy piękne zabawki i figurki z drewna.
Najpierw odbył się pokaz rzeźbiarstwa. Pan Marian szczegółowo omówił jak rysuje się koniki na drewnie i potem się je wycina. Następnie przeszedł do pokazu, gdzie na tak zwanym „dziadku” zaprezentował jak obrabia konika, by w późniejszym etapie obróbki dokładnie go wyszlifować i przekazać do malowania. Obróbka konika trwa od 15 do 20 minut w zależności od wielkości zabawki.
Malowaniem od lat zajmuje się żona Pana Mariana, Wiesława. Zajęła się tym zaraz po ślubie i mówi, że bez tego nie może już żyć. Do malowania używa podstawowych kolorów, bo takie tradycyjne były używane od lat. „Niedawno pojawił się różowy, bo o taki dzieci najczęściej pytały. Więc trzeba było pójść nieco z biegiem czasu i mody.” – mówi Pani Wiesława.
Na zajęciach dzieci mogły dotknąć koników jeszcze w postaci surowej a potem wyszlifowanej. Mogły pomalować drewniane zwierzątka i zabrać je do domu. Dzieci zdobyły wiedzę z tematu tworzenia zabawek drewnianych, czyli ekologicznej tradycyjnej zabawki, którymi niegdyś bawili się ich pradziadkowie, dziadkowie i jeszcze niektórzy rodzice. Zajęcia bardzo się podobały, było dużo uśmiechu i pytań. Dlaczego „klepok” zwie się „klepokiem”? – bo klepie skrzydłami… Z jakiego drewna wyrzeźbione są zabawki? – z drewna sosnowego… itp.
To już trzecie warsztaty zorganizowane w ramach projektu „Szlak Beskidzkich Murali w Gminie Radziechowy-Wieprz”. We wrześniu mogliśmy posłuchać wykładu o etnodizajnike, które poprowadziła Pani Anna Tomiak – znany etnograf z Juszczyny. Odbył się również warsztat z etnodizajnu, gdzie można było zainspirować się kulturą naszego regionu – powstały wtedy piękne torby i malunki. Zaś Pani Ewelina Wiercigroch-Dudka poprowadziła również we wrześniu warsztat z rzeźby w glinie. W zajęciach wzięło udział w sumie około 60 osób a wykonane prace można obejrzeć na wystawie w Centrum Bioróżnorodności w Wieprzu.
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z pokazu rzeźby i malowania koników.
Zapraszamy też na kolejne warsztaty, o których już niebawem będziemy informować.